LEXUS NX – ZNAMY SZCZEGÓŁY

Dodane przez 18/04/2014 Lexus Bez komentarza Tagi: ,
  • Pierwszy Lexus w szybko rosnącym segmencie kompaktowych SUV klasy premium
  • Wyrazista stylistyka, odpowiadająca miejskiemu i aktywnemu stylowi życia
  • Napęd hybrydowy z wysoce efektywnym 2,5-litrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona
  • Pierwszy Lexus z nowym, 2-litrowym silnikiem z turbosprężarką
  • W Europie dwie wersje jednostek napędowych i skrzyń biegów, napęd na przednią oś lub na wszystkie koła (na rynek rosyjski dodatkowo NX200)
  • Wśród nowinek technicznych panoramiczny system wizyjny

Na tegorocznym Pekińskim Salonie Motoryzacyjnym został zaprezentowany całkowicie nowy model Lexusa, będący ostro wystylizowanym, luksusowym kompaktowym SUV-em.

NX jest pierwszym Lexusem w tym segmencie. Jego drapieżna, emocjonalna stylistyka ma przemawiać do nowej grupy nabywców, wiodących aktywne życie w mieście.

NX oferowany będzie w trzech wariantach silnikowych: NX 300h z wysoce efektywnym napędem hybrydowym, NX 200t z pierwszym w historii marki turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 2,0 litra (oraz tylko na rynek rosyjski NX 200 z wolnossącą jednostką benzynową). Ponadto można będzie wybrać pomiędzy przednim napędem i napędem przekazywanym na obie osie jezdne. Dodatkowo dostępny będzie układ automatycznego wstrzymywania i wznawiania pracy silnika „Stop and Start”, oszczędzający paliwo i zapewniający błyskawiczny rozruch.

We wnętrzu NX znajdziemy szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak debiutująca w marce Lexus funkcja bezprzewodowego ładowania przenośnych urządzeń – np. telefonów komórkowych, nowy zdalny sterownik ekranu z panelem dotykowym, panoramiczny system wizyjny, rozbudowany wyświetlacz wielofunkcyjny – obejmujący m.in. akcelerometr (po raz pierwszy w samochodzie Lexus) i wskaźnik doładowania, czołowy wyświetlacz projekcyjny, funkcję monitorowania martwych pól widoczności i funkcję ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu samochodu.

Opcjonalna wersja F SPORT wyróżnia się bardziej agresywną i bardziej sportową linią oraz specjalnym wykonaniem takich elementów, jak wcięta osłona chłodnicy i dolna sekcja przedniego zderzaka, a także zarezerwowanymi wyłącznie dla tej wersji tarczami kół ze stopu aluminium, czarnymi oprawami zewnętrzny lusterek wstecznych, specjalną kolorystyką wnętrza, ozdobnym panelem i sportowymi fotelami.

Szef zespołu konstrukcyjnego NX, Takeaki Kato, stwierdza: „NX jest luksusowym kompaktowym SUV-em, łączącym wysokie osiągi z bogactwem wyposażenia w atrakcyjnym opakowaniu”. „Podobnie jak wysokiej klasy sportowe zegarki, rowery czy modne dodatki, NX stanowi ekskluzywny element miejskiego ekwipunku sportowego”, dodaje. „Luksus przejawia się w drobnych, ale istotnych szczegółach.” Przykładami starannego dopracowania szczegółów są oświetlenie wnętrza, metaliczne nakładki na krawędzie nadkoli, przyjemne w dotyku przełączniki oraz wiele innych innowacji, wyznaczających nowe standardy dla przyszłych modeli Lexusa. „Oprócz luksusowych doznań zmysłowych, NX doskonale wpisuje się w codzienne życie, a jednocześnie ułatwia oddawanie się sportowemu hobby w weekendy.”

Stylistyka zewnętrzna
Wyraźnie zainspirowany linią stylistyczną koncepcyjnego LF-NX, Lexus NX został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu niezbyt często kojarzonego z modelami typu SUV poczucia zwinności oraz o przystosowaniu do miejskich warunków użytkowania. Agresywna forma nie pozostawia wątpliwości co do jego funkcjonalności i wysokich osiągów.
Mocno uwypuklone przednie i tylne nadkola są płynnie zespolone z romboidalnie uformowanym nadwoziem, którego linie spina osłona chłodnicy o wciętym, klepsydrowym zarysie. Wyraziste przetłoczenia nadają żwawy wygląd i znamionują skoncentrowaną wewnątrz niesamowitą siłę. Głęboko wyprofilowane łuki nadkoli, kryjące 17- lub 18-calowe koła, dodają sylwetce muskularności. Nowatorskie diodowe reflektory i światła do jazdy dziennej dobitnie odzwierciedlają śmiałą formułę stylistyczną Lexusa.
Boczny profil charakteryzuje wspinająca się ku tyłowi linia dachu, oznaczająca dużą ilość miejsca nad głowami pasażerów na tylnych siedzeniach i kreująca zwartą sylwetkę.
Wyrzeźbione zewnętrzne lusterka wsteczne oraz będące nowością w świecie motoryzacji klamki drzwi z ukrytym mechanizmem zamka i integralnym podświetleniem dodają posmaku ekskluzywności.
Tył jest zdominowany przez uformowane na wzór litery L diodowe światła, podkreślające przynależność do marki, natomiast układ linii nadwozia nawiązuje do klepsydrowej osłony chłodnicy.

Wzornictwo wnętrza
Podstawowym zamysłem było połączenie strukturalnego piękna tego dynamicznego samochodu ze znamionującymi ekskluzywność i funkcjonalność materiałami oraz teksturami powierzchni.
Mocno zarysowane środkowe obramowanie deski rozdzielczej symbolizuje siłę przynależną modelom typu SUV. Wstawki ochronne po obu stronach środkowej konsoli tworzą stabilne oparcie dla kolan kierowcy i pasażera. Wrażenie obcowania z najnowocześniejszą techniką potęguje ergonomiczny interfejs użytkownika (Human Machine Interface), zapewniający intuicyjną interakcję z urządzeniami pokładowymi. W NX odnajdujemy kontynuację obowiązującej w marce Lexus koncepcji podziału kokpitu na strefę wyświetlania i strefę operacyjną.
Istotnym kryterium przy projektowaniu kabiny była jej przestronność, a pod tym względem szczególną uwagę zwrócono na siedzenia. NX oferuje mnóstwo przestrzeni nad głowami oraz duży odstęp pomiędzy miejscami w przednim i tylnym rzędzie. Do dyspozycji jest też najdłuższa w tej klasie przestrzeń bagażowa.
Pikowane wykończenie siedzeń i zróżnicowana grubość wyściółki piankowej wyrażają crossowy charakter tego samochodu.
Surowe metaliczne wykończenie centralnego obramowania deski rozdzielczej kontrastuje z teksturą otaczających materiałów.

Dwie jednostki napędowe w Europie

NX 300h
W modelu NX zastosowano wysoce wyrafinowany hybrydowy zespół napędowy, ze sprawdzonym 2,5-litrowym spalinowym silnikiem pracującym w cyklu Atkinsona, generatorem prądu, silnikiem elektrycznym i akumulatorem trakcyjnym. Rozwija on sumaryczną moc 197 KM. Wersja z napędem hybrydowym wyposażona jest w specjalny układ aktywnej kontroli drgań nadwozia, co przyczynia się do zwiększenia komfortu i stateczności prowadzenia poprzez ograniczenie kołysania na nierównych nawierzchniach.

NX 200t
Całkowicie nowy, 2-litrowy silnik z turbosprężarką jest pierwszą doładowaną jednostką w historii Lexusa. Łączy on niskie zużycie paliwa z przyjemną dynamiką oraz zrywnością. Współpracuje z 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów, specjalnie zestrojoną dla modelu NX. Rozwija maksymalną moc 238 KM w zakresie 4800-5600 obr/min oraz maksymalny moment obrotowy 350 Nm w przedziale 1650-4000 obr/min. Dwulitrowa turbodoładowana jednostka spalinowa została przetestowana na dystansie ponad miliona kilometrów w różnych warunkach drogowych, także tych najtrudniejszych.

Nowy turbodoładowany silnik zawiera unikalne w skali światowej rozwiązanie w postaci połączenia zintegrowanego z głowicą – cylindrów i chłodzonego cieczą kolektora dolotowego z dwukanałową turbosprężarką.

Silnik ten współpracuje z nową 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Zastosowano w niej nowego typu układ sterujący, który kontroluje zapotrzebowanie na siłę napędową. Układ ten oblicza wymagany w danych warunkach moment obrotowy silnika i doprowadza do jego maksymalizacji, co zapewnia błyskawiczną reakcję na wciśniecie pedału przyspieszania oraz znaczną oszczędność paliwa.

Zawieszenie i podwozie
NX został stworzony z myślą o dynamicznej jeździe, pewności prowadzenia, stabilności nadwozia podczas skręcania oraz komforcie jazdy. Wyróżnia się również bezpośrednią reakcją na ruchy kierownicy i statecznością na nierównych nawierzchniach.
Fundamentem dla zaawansowanego układu zawieszenia jest nadwozie o wysokiej sztywności z rozbudowanymi usztywnieniami w części podwoziowej. W nowym nadwoziu wprowadzono liczne wzmocnienia usztywniające, dodatkowe grodzie i wsporniki zawieszenia. Zastosowano w nim dodatkowe zgrzeiny punktowe, a także połączenia klejone, laserowe spoiny śrubowe oraz spoiwo do szyb o wysokiej sztywności.
Wybrane wersje modelu NX otrzymały nowo opracowane przez Lexusa amortyzatory oraz nowej generacji zawieszenie AVS o regulowanym tłumieniu z zaworami elektromagnetycznymi o liniowej charakterystyce. Układ wyboru trybu jazdy Drive Mode Select może korygować siłę tłumienia amortyzatorów, co pozwala uzyskać większy komfort prowadzenia i bardziej spokojną jazdę dzięki zredukowaniu kołysania nadwozia.

Bezpieczeństwo
Bogate wyposażenie odpowiadające za bezpieczeństwo czynne obejmuje między innymi pełnozakresowy panoramiczny system wizyjny (Panoramic View Monitor), pełnozakresową adaptacyjną kontrolę prędkości jazdy, ostrzeganie o zjeżdżaniu z pasa ruchu (LDA), monitorowanie martwych pól widoczności (BSM), ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu samochodu (RCTA), nowo wprowadzone lampy doświetlające zakręty oraz wyświetlacz projekcyjny.
Debiutujący w marce Lexus panoramiczny system wizyjny wykorzystuje kamerę o największej rozdzielczości spośród oferowanych w samochodach tej marki. Model NX jako pierwszy w swoim segmencie wprowadza pełnozakresową adaptacyjną kontrolę prędkości jazdy, pozwalającą automatycznie podążać za poprzedzającym pojazdem i w razie potrzeby samoczynnie zatrzymać się.

Wymiary
Długość całkowita: 4630 mm
Szerokość całkowita: 1845 mm
Wysokość całkowita: 1645 mm (z anteną płetwową),
1630 mm (bez anteny płetwowej)
Rozstaw osi: 2660 mm
Rozstaw kół przednich/tylnych (z ogumieniem o szerokości 225): 1580/1580 mm
Rozstaw kół przednich/tylnych (z ogumieniem o szerokości 235): 1570/1570 mm

W sprzedaży
Lexus NX trafi do salonów sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2014 roku.
Lista wyposażenia będzie zróżnicowana w zależności od rynku docelowego.
W Polsce Lexus NX będzie oferowany w przedsprzedaży już od połowy czerwca, pierwsze samochody trafią do klientów na przełomie września i października.