Najstarszy Fiat w Wielkiej Brytanii wziął udział w wyścigach samochodowych „London to Brighton Veteran Car Run”.

Dodane przez 07/11/2017 Fiat Bez komentarza Tagi: ,
  • W dniu 5 listopada 2017, Fiat 3½ hp z 1899 roku wziął udział w imprezie motoryzacyjnej zatytułowanej „London to Brighton Veteran Car Run”.
  • Ten 118-latek jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość około 34 km/h.
  • Regent Street Motor Show świętował 60. urodziny Fiata 500.

W zeszłą niedzielę, najstarszy Fiat w Wielkiej Brytanii, będący także jednym z najrzadszych, istniejących jeszcze na świecie egzemplarzy – Fiat 3½ hp z 1899 roku -wjechał na tor, aby wziąć udział w corocznych wyścigach samochodów zabytkowych „London to Brighton Veteran Car Run”, pokonując 60 mil, które dzielą Hyde Park od Madeira Drive w Brighton.

Samochód należy do FCA UK Ltd. i na stałe wystawiony jest w National Motor Museum w Beaulieu.
W Fiacie 3½ hp swobodnie mogą pomieścić się dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci, zwróconych do kierowcy, siedzących vis-a-vis. Dzięki silnikowi z dwoma cylindrami ułożonymi poziomo, o pojemności 697 cm3 oraz trzybiegowej skrzyni biegów (bez biegu wstecznego) samochód może osiągnąć maksymalną prędkość około 34 km/h przy zasługującym na uznanie spalaniu 15 km/l.

W 2017 roku przypada 121. rocznica pierwszej edycji wyścigów Londyn-Brighton, które upamiętniają przyjęcie Locomotives on the Highways Act, ustawy, która znosiła obowiązek, że przed pojazdami silnikowymi muszą biec osoby trzymające w ręku czerwoną chorągiewkę, a limit prędkości został zwiększony z 6 km/h do 22 km/h.

Ponadto, w sobotę 4 listopada, na Regent Street Motor Show świętowano 60. urodziny kultowego Fiata 500, na których Fiat 500 Club zorganizował specjalną wystawę. Przy tej okazji pokazana została ewolucja słynnego modelu i można było podziwiać kilka niezwykle rzadki egzemplarzy, w tym Fiata 500 Giardiniera i zabytkowego sedana.

 

fiatpress.pl