Autobus na ogniwa paliwowe Toyota FC Bus włączony do systemu transportu miejskiego w Tokio

Dodane przez 27/02/2017 Toyota Bez komentarza Tagi: ,

Toyota Motor Corporation dostarczyła pierwszy autobus FC Bus, zakupiony przez Biuro Transportu Rządu Metropolitalnego Tokio. Drugi taki pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi zostanie przekazany jeszcze w tym miesiącu. Nowe autobusy już w marcu zaczną wozić pasażerów autobusów miejskich w Tokio.

Toyota planuje wyposażenie sieci transportu miejskiego w stolicy Japonii w ponad 100 autobusów wodorowych jeszcze przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2020 roku. Stopniowe udostępnianie coraz większej liczby tych pojazdów mieszkańcom miasta ma na celu zwiększanie wśród Japończyków świadomości na temat technologii wodorowych ogniw paliwowych, korzyści z niej płynących oraz jej przydatności w transporcie publicznym. Autobus FC Bus jest przyjazny dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych – został opracowany zgodnie z rządowymi wytycznymi Non-Step Standards1.

Toyota Fuel Cell System (TFCS) został pierwotnie opracowany jako napęd Toyoty Mirai, która zadebiutowała na japońskim rynku w grudniu 2014 roku. System łączy modułową technologię hybrydową z zestawem ogniw paliwowych oraz zbiornikami sprężonego wodoru. Zespół ogniw paliwowych Toyoty wykazuje się wyższą wydajnością energetyczną niż silniki spalinowe. Jednocześnie nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko, gdyż nie emituje żadnych spalin, dwutlenku węgla ani szkodliwych substancji. Jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest woda.

Autobus jest wyposażony także w system zasilania zewnętrznych odbiorników o maksymalnej mocy 9 kW, dostarczający do 235 kWh energii. Dzięki temu FC Bus może służyć m.in. za źródło prądu podczas katastrof naturalnych, np. do zasilania centrów ewakuacji w szkolnych salach gimnastycznych. Ogniwa paliwowe w autobusach mogą też w razie potrzeby wspierać zaopatrzenie gospodarstw domowych w prąd.

Prace nad Toyotą FC Bus, w tym testy drogowe, zostały przeprowadzone w ramach kilku programów rządu Japonii: Next-Generation Energy and Social Systems Demonstration Project Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu oraz Low Carbon Technology Research and Development Program Ministerstwa Środowiska. Toyota otrzymała także wsparcie Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki w programie promocji niskoemisyjnego transportu lokalnego.

Toyota traktuje wodór jako bardzo dobrze rokujące na przyszłość źródło energii, które zmieni oblicze motoryzacji i gospodarki. W 2014 roku rozpoczęła sprzedaż napędzanego ogniwami paliwowymi sedana Mirai, który stopniowo wprowadza na kolejne światowe rynki. Jednocześnie firma inwestuje w rozwój kolejnych modeli samochodów osobowych z napędem na ogniwa paliwowe, wodorowych autobusów, wózków widłowych, stacjonarnych zestawów ogniw paliwowych do użytku domowego oraz w infrastrukturę tankowania wodoru.