60 lat doświadczeń Toyoty w dziedzinie napędów 4×4 – terenowe Toyoty dziś

Dodane przez 01/06/2011 Toyota Bez komentarza Tagi: ,
  • W 2011 roku mija 60 lat od debiutu rynkowego pierwszej terenowej Toyoty;
  • Toyota posiada dziś najbardziej wszechstronną ofertę modeli z napędem 4×4, oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania terenowe dostępne na polskim rynku;
  • W związku z 60 rocznicą debiutu napędów 4×4, w polskich salonach Toyoty czekają wersje specjalne modeli terenowych i uatrakcyjniona oferta handlowa.

Pierwszy samochód terenowy Toyoty z napędem na 4 koła został pokazany światu w 1951 roku w Japonii, obecnie mija 60 lat od tego wydarzenia. W tym czasie Toyoty z napędem 4×4 zagościły z sukcesem na ponad 170 rynkach, stając się światową ikoną wszechstronnych pojazdów terenowych, które poradzą sobie w każdych warunkach.

Dziś w polskich salonach Toyoty oferowanych jest aż 5 modeli 4×4: Urban Cruiser, RAV4, Land Cruiser 150, Land Cruiser V8 i Hilux.

Do niedawna większość samochodów terenowych Toyoty była konstrukcjami opartymi na ramie i wyposażonymi w stały napęd na cztery koła. W ostatnich latach inżynierowie koncernu dostrzegli zmianę w sposobie wykorzystania tego typu samochodów przez konsumentów i opracowali konstrukcje z napędem 4×4 dołączanym automatycznie i samonośnym nadwoziem. Dlatego też w gamie modeli 4×4 Toyota stosuje trzy różne rozwiązania napędu: stały system 4×4 (Land Cruiser 150, Land Cruiser V8), napęd na 4 koła dołączany automatycznie (Urban Cruiser, RAV4), napęd na 4 koła dołączany manualnie (Hilux).
Istotny odnotowania jest fakt, że Toyota jest jednym z ostatnich producentów oferujących dziś pojazdy wyposażone w niezastąpioną w terenie konstrukcję ramową: zawierają ją wszystkie wersje Land Cruisera i Hilux.

Toyota RAV4
Toyota RAV4 jest modelem, który w 1994 roku, kiedy debiutował na światowych rynkach, był pierwszym pojazdem typu SUV, tworząc jednocześnie nowy rozdział i odrębną klasę w motoryzacji. W późniejszych latach w ślad za Toyotą pozostali producenci samochodów projektowali własne konstrukcje SUV-ów. Do dziś to RAV4 jest jednak modelem o najwyższej globalnej sprzedaży w tym segmencie.

Również na rynku polskim RAV4 jest najbardziej popularnym przedstawicielem segmentu SUV (17 400 sprzedanych sztuk do maja 2011 roku).

Obecna, trzecia generacja modelu, jest wyposażona w napęd 4×4 dołączany automatycznie. Rozwiązanie to cechują łatwość i płynność działania – napędem płynnie i nieodczuwalnie dla pasażerów steruje komputer, zapewniając jednocześnie niższe zużycie paliwa niż przy stałym napędzie na 4 koła. Kierowca ma możliwość zablokowania napędu na wszystkie koła (do prędkości 42 km/h).

Spośród systemów wspomagających jazdę po bezdrożach, RAV4 posiada HAC (Hill Assist Control – system wspomagający wjazd pod wzniesienia) oraz DAC (Downhill Assist Control – system wspomagający zjazd ze zniesienia). Obydwa systemy w połączeniu z automatycznym napędem 4×4, wyższym prześwitem i podwyższoną pozycją za kierownicą, czynią z Toyoty RAV4 pojazd o wyróżniających się możliwościach jazdy poza asfaltem i idealny samochód do bezpiecznego i aktywnego wykorzystania w codziennej eksploatacji.

W związku z 60-leciem napędów 4×4 Toyoty, model RAV4 otrzymał w 2011 roku atrakcyjną ofertę handlową. Ceny RAV4 zaczynają się obecnie od 88 500 zł, czyli o 5 000 zł mniej niż w 2010 roku. Najczęściej wybieraną przez polskich klientów jest wersja wyposażeniowa PREMIUM, zawierająca wyposażenie wyraźnie wykraczające poza standardy segmentu (dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, tapicerka z Alcantary i skóry, podgrzewane fotele, elektrycznie regulowany fotel kierowcy etc.).

RAV4 wyróżnia się także szeroką gamą silników i skrzyń biegów: benzynowy 2.0 (158 KM) dostępny z 6-stopniową manualną skrzynią biegów i bezstopniową skrzynią automatyczną typu CVT, oraz dwa warianty silnika Diesla 2.2 (150 lub 177 KM) oferowane zarówno z manualną jak i automatyczną skrzynią biegów (w obydwu przypadkach 6 biegów).

Toyota Land Cruiser 150 i Land Cruiser V8
Land Cruiser 150 jest jednym z niewielu oferowanych obecnie samochodów z konstrukcją opartą na ramie. W połączeniu ze stałym napędem na 4 koła daje to nadzwyczajne możliwości terenowe i wytrzymałość pojazdu.

Land Cruiser 150 jest standardowo wyposażony w tradycyjne elementy wspomagające jazdę w terenie: skrzynię redukcyjną i centralną blokadę mechanizmu różnicowego. Dodatkowo w najczęściej wybieranych w Polsce wersjach znajduje się szereg zaawansowanych systemów zwiększających dzielność w terenie:

A-TRC – układ aktywnej kontroli trakcji, przekazujący moment obrotowy tylko na koła posiadające w danym momencie trakcję. Dzięki temu samochód jest w stanie wyjechać z przeszkody, w której tylko jedno koło utrzymuje przyczepność z podłożem;

KDSS – hydrauliczny system zmiennej sztywności stabilizatorów, zapewniający większą sztywność nadwozia na asfalcie i olbrzymie możliwości wykrzyżu kół w terenie;

Crawl Control – system samodzielnie hamujący i przyspieszający konkretne koła w terenie, zapewniający maksymalną przyczepność szczególnie przy zjazdach i podjazdach. Zwalnia kierowcę z konieczności posługiwania się pedałami gazu i hamulca, samodzielnie dobierając odpowiednią prędkość każdego z kół;

Multi Terrain Select – system zmiennej charakterystyki napędu w zależności od rodzaju podłoża, po którym porusza się samochód;
System kamer – 4 kamery pokazujące obraz wokół pojazdu z kilku perspektyw (kamera przednia, tylna i boczna)

Większość z tych systemów można także znaleźć we flagowym modelu terenowym Toyoty, Land Cruiserze V8. Jako jeden z największych pojazdów oferowanych na polskim rynku Land Cruiser V8 wyróżnia się na drodze swoimi niecodziennymi rozmiarami i olbrzymim silnikiem Diesla o mocy 282 KM i momencie obrotowym 660 Nm.

Podobnie jak mniejszy Land Cruiser 150, model V8 jest oparty na konstrukcji ramowej i zawiera stały napęd na 4 koła.

Obydwie wersje Land Cruisera (150 i V8) kontynuują drogę, wyznaczoną przez swoich poprzedników: łączą unikalne cechy najwyższej wytrzymałości i dzielności terenowej, oraz luksusowego wyposażenia i najwyższego poziomu wykończenia.

Toyota Hilux
Hilux jest jednym z pierwszych samochodów typu pick-up, oferowany na światowych rynkach od 40 lat. Do dziś znalazł na całym świecie ponad 13 milionów nabywców. Symbolizuje najwyższą wytrzymałość i niezawodność w motoryzacji.

Jako pojazd skonstruowany przede wszystkim do trudnej pracy w terenie, ma olbrzymie możliwości przewozowe i wyjątkową dzielność terenową. Podobnie jak Land Cruisery, jest konstrukcją opartą na ramie.
Toyota Hilux posiada napęd 4×4 dołączany manualnie – kierowca sam decyduje kiedy napędzane są koła tylne, a kiedy wszystkie cztery. Rozwiązanie to jest bardzo wytrzymałą konstrukcją, dającą możliwość pracy w ekstremalnych warunkach.

Obecnie na polskim rynku Hilux jest pick-upem o najszerszej gamie nadwoziowej, silnikowej i napędowej. Dostępne są trzy rodzaje nadwozia, dwa rodzaje napędu, dwa silniki i dwie skrzynie biegów.

W związku z 60-leciem napędów 4×4 Toyoty, model Hilux z silnikiem 3.0 D-4D jest wyposażony w stację multimedialną z systemem nawigacji bez dopłaty.