PEUGEOT E-LEGEND CONCEPT

Przyszłość nie musi być nudna

Z całą pewnością nuda nie jest elementem DNA marki PEUGEOT. Autonomiczny nie oznacza monotonii, a transformacja energetyczna nie przekreśla 120-letniej historii przemysłu motoryzacyjnego. Dlatego PEUGEOT opracował e-LEGEND CONCEPT.

 

MANIFEST AUTONOMICZNOŚCI

/image/40/2/peugeot-e-legend-1809heme502-small.454402.jpg

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT nie jest jedynie manifestem technologicznym. Jest wizją marki PEUGEOT, wybiegającą ku optymistycznej przyszłości, której pragniemy. Dla marki PEUGEOT „elektryczny” i „autonomiczny” są synonimami jeszcze mocniejszych doznań, a nuda zdecydowanie nie jest elementem DNA marki PEUGEOT.

 

EKSTREMALNE GT

Podczas całego procesu projektowania, projektantom PEUGEOT przyświecał cel stworzenia kompaktowego coupé, oferującego poczucie pełnego zanurzenia w świecie estetyki i technologii. Uzyskane proporcje i wrażenie przestrzeni nadają PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT niezwykłej dynamiki. To doskonała, nowoczesna i energetyczna ilustracja ambicji marki PEUGEOT.

 

ZANURZ SIĘ W ŚWIECIE PRZYSZŁOŚCI

/image/40/4/peugeot-e-legend-1809heme311-small.454404.jpg

Cel jest jeden: doskonałe samopoczucie w samochodzie bez względu na wybrany tryb jazdy, tak abyś mógł poczuć się jak w domu. Subtelny kontrast zaawansowanych technologii i wyrafinowanych materiałów.

 

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

/image/41/3/peugeot-e-legend-1809heme319-small.454413.jpg

Responsive i-COCKPIT® został wzbogacony o nowe funkcjonalności, które zapewniają użytkownikowi spersonalizowane i wręcz immersyjne doświadczenie z jazdy niezależnie o tego, który z 4 dostępnych trybów wybierze. W dzisiejszym świecie cierpimy na nadmiar bodźców, a chwila czasu dla siebie staje się wręcz bezcenna. Jazda autonomiczna daje nam możliwość znalezienia chwili czasu dla siebie i wykorzystania jej na pełniejsze bycie z innymi w samochodzie.

CZTERY TRYBY JAZDY

/image/41/1/peugeot-e-legend-1809heme327-small.454411.jpg/image/41/0/peugeot-e-legend-1809heme324-small.454410.jpg

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT oferuje cztery tryby jazdy dostosowane do ruchu na drodze lub potrzeby kierowcy.

DWA TRYBY AUTONOMICZNE

SOFT: połączenie cyfrowych ekranów z redukcją wyświetlanych informacji do niezbędnego minimum

SHARP: maksymalne możliwości korzystania z cyfrowego świata: sieci społecznościowych, kalendarza… i ustawienia zapewniające dynamiczną jazdę.

W trybie jazdy autonomicznej konfiguracja wnętrza PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT adaptuje się dzięki technologii przewodowego sterowania pojazdem (drive-by-wire). Kierownica znika, składając się pod soundbarem, całą przestrzeń zajmuje powierzchnia 49-calowego ekranu, przednie fotele odchylają się do tyłu, a podłokietniki rozkładają automatycznie, odsłaniając pojemny schowek ze strefą indukcyjnego ładowania smartfonów. Główne elementy sterowania pozostają dostępne na wbudowanej w fotel kierowcy środkowej konsoli.

Podróżujący mogą tymczasem oddać się swoim ulubionym rozrywkom: grać na wbudowanej konsoli gier wideo, oglądać filmy na parabolicznym ekranie centralnym albo na wyświetlaczach umieszczonych w osłonach przeciwsłonecznych.

DWA TRYBY MANUALNE

LEGEND: tryb doskonały do jazdy w trasie, stylistyczne nawiązanie do trzech tarcz zegarów legendarnego modelu 504 Coupé oraz cyfrowo imitowane drewno wyświetlane na licznych ekranach.

BOOST: dynamiczny i stymulujący tryb wykorzystujący możliwości potężnego silnika elektrycznego.
Wrażenie pełnej immersji osiągnięte dzięki realistycznemu obrazowi drogi, wyświetlanemu na wielkim ekranie.

W trybie jazdy autonomicznej konfiguracja wnętrza PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT adaptuje się dzięki technologii przewodowego sterowania pojazdem (drive-by-wire). Kierownica znika, składając się pod soundbarem, całą przestrzeń zajmuje powierzchnia 49-calowego ekranu, przednie fotele odchylają się do tyłu, a podłokietniki rozkładają automatycznie, odsłaniając pojemny schowek ze strefą indukcyjnego ładowania smartfonów. Główne elementy sterowania pozostają dostępne na wbudowanej w fotel kierowcy środkowej konsoli.

Podróżujący mogą tymczasem oddać się swoim ulubionym rozrywkom: grać na wbudowanej konsoli gier wideo, oglądać filmy na parabolicznym ekranie centralnym albo na wyświetlaczach umieszczonych w osłonach przeciwsłonecznych.

 

W 100% ELEKTRYCZNY NAPĘD

Zgodnie z wizją transformacji energetycznej marki, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT ma w pełni elektryczny napęd. Czerpiący energię z akumulatorów o mocy 100 kWh silnik generuje moment napędowy 800 Nm przy mocy 340 kW przekazywanej na 4 koła. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w niespełna 4 sekundy i rozwija maksymalną prędkość 220 km/h. Samochód ma zasięg 600 km zgodnie z normą WLTP, a dzięki szybkiemu ładowaniu wystarczy 25 minut, by uzyskać 500 km. Oferując ładowanie indukcyjne, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT staje się wyrazem dążenia firmy do wyeliminowania wszelkich ograniczeń technologicznych.

ŚWIAT PERFEKCYJNYCH DŹWIĘKÓW I CYFROWYCH TECHNOLOGII

Wystarczy jedna fraza, by zmienić tryb jazdy, posłuchać ulubionej playlisty, a nawet otworzyć lub zamknąć elektrycznie sterowane drzwi samochodu. System odpowiada przetworzonym cyfrowo głosem Gilles’a Vidala (dyrektora ds. stylu PEUGEOT) i rozumie 17 języków. Wersja przystosowana do produkcji seryjnej będzie dostępna w samochodach PEUGEOT w ciągu 2 lat.

PEUGEOT i FOCAL prowadzą współpracę nad systemem nagłośnienia przyszłości, które powstanie z połączenia najwyższych standardów z innowacyjnością i zapewni wyjątkowe doznania akustyczne.
Niezależnie od źródła dźwięku, architektura systemu FOCAL® zapewnia optymalną jakość odtwarzania ścieżki dźwiękowej. Zastosowany w PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT system jest zwiastunem zintegrowanych systemów nagłośnienia przyszłości, które będą wyposażone w dwie całkowicie nowe funkcji audio:

„mapowania”, które pozwala m.in. na przesyłanie komunikatów nawigacyjnych wyłącznie do kierowcy, podczas gdy pozostali podróżujący słuchają muzyki.

„strefowania”, które umożliwia pełną personalizację treści i otacza każdego z pasażerów dźwiękową „bańką”, by nie przeszkadzać pozostałym użytkownikom.

 

SPORTOWY, ZMYSŁOWY WYGLĄD

/image/41/5/peugeot-e-legend-1809heme202-small.454415.jpg

PEUGEOT udowadnia, że naszpikowany technologią samochód może mieć atrakcyjny wygląd. Wybór nadwozia coupé dla pojazdu autonomicznego, zastosowanie nowoczesnych elementów oraz rozsądne i praktyczne wymiary i proporcje nadwozia zapewniają doskonałe doznania z jazdy. Pojawiające się nowe platformy do napędów elektrycznych stwarzają ogromne możliwości dla projektantów i pozwalają wyeliminować ograniczenia techniczne silników spalinowych.

Przy tworzeniu technologicznej wizji przyszłości projektanci PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT czerpali z dziedzictwa marki. Pojawiają się w nowoczesnej interpretacji najważniejsze motywy stylistyczne kultowego 504 coupé – sportowego samochodu o opływowych kształtach i metalicznym połysku, zmysłowej sylwetce i wyprofilowanej kabinie z dużymi oknami.Z przodu zobaczymy charakterystyczne przednie reflektory przypominające potrójny ślad pazurów z dwoma podwójnymi modułami, które nawiązują do 4 przednich świateł 504 coupé.
Pod przednimi reflektorami umieszczono elementy systemów wspomagania prowadzenia.
Zderzak jest zespolony z błotnikami i przedzielony czarną aluminiową listwą, która jest ukłonem w stronę zderzaków ze stali chromowanej z lat 70.

Tylne światła, wykonane w zaawansowanej technologii, są również charakterystyczne dla PEUGEOT i przypominają potrójny ślad pazurów.
Wielolistwowe trzecie światło stopu, umiejscowione w górnej części tylnej szyby, zajmuje całą jej szerokość i wykorzystuje efekt odbicia.

Boki nadwozia tworzą układ trzech różnych warstw, z przedłużeniem platformy w dolnej części i dużej ilości szyb w górnej. Inspiracją były proporcje dolnej części nadwozia do szyb w PEUGEOT 504 Coupé. Dzięki dużym szybom wnętrze kabiny PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT jest zalane światłem. Nadkola mają zaakcentowane wklęsłe przetłoczenie, które z przodu zostało wykorzystane do umieszczenia w nim wlotu powietrza. Spójność stylistyczną całości zapewnia metalowy łuk obramowania szyb bocznych, który jednocześnie eksponuje tylną szybę z efektownym fasetowaniem. Przed uruchomieniem samochodu, na widocznym z zewnątrz poniżej tylnej bocznej szyby ekranie wyświetlana jest spersonalizowana wiadomość powitalna oraz stan akumulatora. Ekran ostrzega również osoby znajdujące się w pobliżu, że pojazd porusza się w trybie jazdy autonomicznej. W bocznej szybie ukryto dyskretny dotykowy czujnik otwierania drzwi.

Szarość nadwozia została delikatnie przełamana subtelnym odcieniem szampana.
W zależności od oświetlenia zewnętrznego kolor zmienia się z chromu odbijającego całe otoczenie na polerowany metaliczny brąz.
Efekt ten osiągnięto dzięki technologii podobnej do tej, jaką wykorzystują najwięksi producenci perfum w swoich flakonach.

MATERIAŁY WYSOKIEJ JAKOŚCI

Dla uzyskania efektu jasnego, eleganckiego wnętrza kabiny projektanci zdecydowali się na ciepłe materiały, kontrastujące z chłodnymi powierzchniami cyfrowych ekranów, idąc pod prąd wszechobecnej tendencji „all-digital”.

Wraca aksamit, i to w najlepszym wydaniu: gładki, jedwabisty, niezwykle przyjemny w dotyku. Wykorzystano w nim nowoczesny, techniczny splot, który zapewnia większe możliwości w procesie produkcyjnym. Jest to cyfrowo tkany materiał z błyszczącego włókna, przypominającego aksamit, specjalnie dla PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT. Tkanina ta wykorzystywana jest również w modelach PEUGEOT 3008 i 5008.

W górnej części kabiny oraz w progach zastosowano drewno paldao, dostarczone przez naszego partnera, HERVET MANUFACTURIER®. To egzotyczne drewno, pozyskiwane z lasów odnawialnych, przywodzi na myśl wygląd mebli z palisandru lub hebanu z lat 60. Ciemna barwa drewna podkreśla turkusowy błękit obić siedzeń i wykładziny podłogi. To nowoczesne podejście do wykorzystania drewna w samochodzie przypomina jego zastosowania w wersjach GT modeli PEUGEOT 3008, 5008 i 508.

CIEPŁO, EMOCJE, IMMERSJA

W całej kabinie przewijają się dwa główne motywy cyfrowych materiałów (czy też imitowanych cyfrowo prawdziwych materiałów): siatki przecinających się przypominających brąz lub imitujących drewno, z jakiego wykonywane są meble. Wzory pojawiają się na 16 ekranach różnej wielkości: 49-calowym parabolicznym ekranie pod soundbarem na wprost pasażerów, 29-calowych ekranach w drzwiach oraz 12-calowych wyświetlaczach w osłonach przeciwsłonecznych. Powierzchnie cyfrowe idealnie łączą się z otaczającymi materiałami i wtapiają w tło kabiny. Środkowa konsola zapewnia dostęp do głównych elementów sterowania za pomocą pokrętła oraz 6-calowego ekranu dotykowego. Przełącznik typu toggle switch po lewej stronie kierownicy umożliwia dostęp do kontekstowego menu sterowania pojazdem, które można skonfigurować w zależności od trybu jazdy.

Kształt foteli przypominający literę H oraz ich pionowe przeszycia inspirowane są legendarnym modelem PEUGEOT 504 coupé. Maksymalnie kompaktowe wymiary pozwalają na obniżenie masy, a perfekcyjne wyprofilowanie zapewnia wysoki komfort i stymulujące podparcie ciała dzięki wykorzystaniu pianki z pamięcią kształtu, jak perfekcyjnie skrojony garnitur. Poprzecznie ustawione zagłówki można dostosować do pozycji ciała lub całkowicie schować w siedzenie.W rozwiązaniu Responsive i-COCKPIT® wykorzystano koncepcję i-COCKPIT®, powszechnie stosowanego w modelach marki PEUGEOT. Obejmuje on wyświetlacz head-up display z trzema okrągłymi zegarami i ultrakompaktową kierownicę.

Poczuciu pełnej immersji w świecie przyszłości sprzyja personalizacja wnętrza z delikatnym zapachem rozpylanym przez wbudowany dyfuzor. Dwa zapachy stworzone specjalnie dla PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT pochodzą ze studia EX-NIHILO®.