SLS AMG GT3 kończy sezon z 6 tytułami mistrzowskimi i 34 zwycięstwami

Dodane przez 27/11/2014 Mercedes Bez komentarza Tagi: ,

Mercedes-Benz SLS AMG GT3, jeżdżący obecnie w barwach ponad 40 prywatnych zespołów AMG Customer Sport na całym świecie, kolejny sezon kończy z imponującą kolekcją zwycięstw. W tym roku model zdobył tytuły mistrzowskie m.in. w seriach Blancpain Sprint Series, Australian GT oraz Super GT SERIES GT300 (ranking zespołów), a także triumfował w dwóch wyścigach długodystansowych.

Tylko w listopadzie SLS AMG GT3 zwyciężył w morderczym pojedynku w finale japońskiej serii Super GT SERIES GT300, organizowanym na torze Twin Ring Motegi. Björn Wirdheim (Szwecja) i Katsuyuki Hiranaka (Japonia) zajęli wówczas pierwsze miejsce w barwach GAINER DIXCEL SLS, o jedno okrążenie wyprzedzając drugi wóz w stawce. Tym samym zespół ten wygrał w klasyfikacji drużynowej. W rankingu kierowców zdobył taką samą liczbę punktów jak najlepsi rywale, musiał jednak uznać ich wyższość z uwagi na mniej korzystny bilans lokat w poprzednich wyścigach.

Kilka dni temu zespół Mercedes-AMG Driving Academy odniósł sensacyjne, podwójne zwycięstwo w GT Cup w ramach 61. Grand Prix Makau. Maro Engel (Niemcy) i Renger van der Zande (Holandia) zajęli, odpowiednio, pierwsze i drugie miejsce, startując z czwartej i szóstej pozycji.

„Mamy za sobą doskonały sezon. To, co z wielkim zaangażowaniem i pasją osiągnęły zespoły AMG Customer Sport, zasługuje na najwyższe uznanie. Moje gratulacje dla wszystkich zespołów i kierowców. Chcę też podziękować wszystkim naszym pracownikom, którzy przyczynili się do wielu tych zwycięstw” – mówi Tobias Moers, Prezes Zarządu Mercedes-AMG GmbH.

Jochen Bitzer, szef AMG Customer Sports, podkreślił, że to już czwarty rok występów SLS-a AMG GT3 – i kolejny bardzo udany. 6 tytułów mistrzowskich, 34 zwycięstwa oraz dwa pierwsze miejsca w wyścigach długodystansowych potwierdzają jego wysoką niezawodność i konkurencyjność.

Od początku programu AMG Customer Sports pod koniec 2010 roku SLS AMG GT3 odniósł 182 zwycięstwa, a 930 razy kwalifikował się do pierwszej dziesiątki. W minionym sezonie startował w 19 seriach wyścigowych oraz w 9 wyścigach długodystansowych na 4 kontynentach. Do dzisiaj na całym świecie sprzedano ponad 80 egzemplarzy modelu.

Przegląd osiągnięć w sezonie 2014:
• 34 zwycięstwa
• 6 tytułów mistrzowskich w seriach rozgrywanych na świecie
• 2 zwycięstwa w wyścigach długodystansowych
• 101 miejsc na podium
• 228 miejsc w pierwszych dziesiątkach
• 29 pole position
• 416 startów w wyścigach

Czy to Europa, Azja, czy Australia – SLS AMG GT3 w barwach prywatnych zespołów odniósł imponującą liczbę zwycięstw. Oto przegląd tytułów mistrzowskich zdobytych w sezonie 2014:
• Blancpain Sprint Series, HTP Motorsport, kierowca: Maximilian Götz (Niemcy)
• Spezial Tourenwagen Trophy, Car Collection Motorsport, kierowca: Josef Klüber (Niemcy)
• FIA CEZ & ESET & MMČR, Charouz Racing System, kierowca: Jakub Knoll (Czechy)
• DMV TCC, ANTeam, kierowca: Frederic Yerly (Szwajcaria)
• Australian GT, Erebus Motorsport GT, kierowca: Richard Muscat (Australia)
• Super GT SERIES GT300 (ranking zespołów), GAINER, kierowcy: Björn Wirdheim (Szwecja), Katsuyuki Hiranaka (Japonia)

Poza tym wyczynowy Gullwing triumfował w wyścigach długodystansowych:
• 12-godzinny wyścig Zandvoort (Holandia), Car Collection Motorsport
• 12- godzinny wyścig Hungaroring (Węgry), SPS

We wszystkich wyścigach 24-godzinnych zespoły AMG Customer Sports zdobywały miejsca na podium. Zespół Hofor Racing zajmował podium w każdej z takich imprez. Podczas 12-godzinnego wyścigu Bathurst w Australii oraz atrakcji sezonu – 24-godzinnego wyścigu na Nürburgringu w Niemczech, zespoły AMG Customer Sport zajęły, odpowiednio, drugie i trzecie miejsce.

Jeszcze w tym roku prywatne zespoły zmierzą się w dwóch wyścigach serii Asian Le Mans oraz 12-godzinnym wyścigu w Abu Zabi. Na pierwsze starcie w przyszłym sezonie – 24-godzinny wyścig w Dubaju, zaplanowany na 9 i 10 stycznia 2015 roku – jak dotychczas zapisało się dwanaście Gullwingów.

Nowość w sezonie 2015: Mistrzostwa AMG Customer Sports

W przyszłym roku Mercedes-AMG zamierza poszerzyć swój program o nowe, światowe zawody. W ramach Mistrzostw AMG Customer Sports nagradzani będą najlepsi kierowcy i najlepsze zespoły użytkujące SLS-y AMG GT3. Od 1 grudnia br. do 30 listopada 2015 roku uczestnicy mogą zbierać punkty za swoje osiągnięcia w wyścigach.

Obowiązują trzy kategorie: dwie dla kierowców (PRO DRIVER i DRIVER) oraz jedna zespołowa (TEAM). Ci, którzy na koniec sezonu uzyskają najwyższe wyniki, otrzymają atrakcyjne nagrody od Mercedes-AMG oraz firm partnerskich: IWC Schaffhausen i Rotwild.

Zapowiedź: w 2016 roku wystartuje nowy Mercedes-AMG GT3

Mercedes-AMG GmbH kontynuuje swój program Customer Sports – w 2016 roku zadebiutuje nowy Mercedes-AMG GT3. Intensywne testy oraz rozwój wyścigowej wersji najnowszego modelu GT zaplanowano na rok 2015.

W przyszłości Mercedes-AMG gwarantuje zaopatrzenie w części i wsparcie serwisowe dla tych, którzy dalej zamierzają startować SLS-em AMG GT3.