Nowy Koncept LEXUSA LF-CC

Dodane przez 17/09/2012 Lexus Bez komentarza Tagi: , , ,
  • LF-CC odzwierciedla najnowsze trendy rozwojowe linii wzorniczej L-finesse, z charakterystycznie wciętym zarysem osłony chłodnicy, wyznaczając kierunek dla przyszłych modeli w segmencie D
  • Zwiastun rychłej premiery modelu coupe średniej wielkości w segmencie D
  • Nowy napęd hybrydowy z 2,5-litrowym silnikiem spalinowym i niską w klasie emisją CO2, który pojawi się wkrótce w pozostałych modelach Lexusa

W ślad za prezentacją na tegorocznym Salonie Motoryzacyjnym w Detroit modelu LF-LC, licznie nagradzanego koncepcyjnego sportowego coupe 2+2 z napędem hybrydowym, a następnie jego europejską odsłoną na Salonie Genewskim, na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym 2012 będzie miała miejsce światowa premiera LF-CC – nowego, koncepcyjnego coupe średniej wielkości.

Bardziej zwarte i wyposażone w pełnozakresowy napęd hybrydowy przekazywany na koła tylne LF-CC nawiązuje stylistycznie do modelu LF-LC: jest to pierwszy dowód rzeczywistego wpływu, jaki samochody koncepcyjne mają na przyszłe modele Lexusa, a w tym przypadku na nowe kanony w segmencie D.

Zapowiadając rychłą premierę luksusowego coupe średniej wielkości w mniej kosztownym segmencie D, LF-CC zwiększa zaangażowanie marki Lexus w tworzenie bardziej atrakcyjnych i inspirujących samochodów, wyróżniających się efektowną stylistyką, doskonałymi własnościami jezdnymi i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

STYLISTYKA NADWOZIA

LF-CC obrazuje najnowsze trendy rozwojowe unikalnej dla marki Lexus linii wzorniczej L-finesse, z najmocniej jak dotąd zaakcentowanym wyróżnikiem w postaci nowej osłony chodnicy o charakterystycznie wciętym zarysie. Obramowana przez przednią krawędź pokrywy komory silnikowej, głęboko wyprofilowany dolny spojler i drapieżnie wysunięte końcówki przednich błotników, krata osłonowa z metalowymi obrzeżami przyjęła wyrazistą, trójwymiarową formę.

Niepowtarzalne, potrójne diodowe reflektory projekcyjne, zostały wkomponowane w wąskie szczeliny pomiędzy górną i dolną powierzchnią błotnika, bez tradycyjnej, jednoelementowej oprawy. Odrębne światła do jazdy dziennej są w pełni zintegrowane z górną powierzchnią zderzaka, stanowiąc dopełnienie tej nowej, oryginalnej stylistyki.

Szeroko zarysowane dolne fragmenty błotników zostały aerodynamicznie wyprofilowane, aby kierować strugi powietrza do komory silnikowej i przednich hamulców, a jednocześnie podkreślić mocny i dynamiczny wygląd przodu nowego Lexusa.

Z boku, znamionująca siłę uwypuklona linia pokrywy komory silnikowej płynnie przechodzi poprzez stromo nachyloną szybę czołową w łagodnie opadającą w kierunku tyłu kabiny linię dachu, podkreślając dynamikę tylnego napędu.

Profil kabiny mocno rozpina się pomiędzy przednimi i tylnymi błotnikami, przy czym tylny błotnik jest mniej zaakcentowany niż przedni, wzmacniając efekt koncentracji masy samochodu nad tylnymi kołami, zapewniający maksymalne możliwości trakcyjne.

Rozwijając formułę stylistyczną koncepcyjnego modelu LF-LC oraz wyczynowego LFA, ostro zarysowane linie użebrowań kierujących opływem powietrza wspinają się od spodniej części boku samochodu aż po łuki tylnych nadkoli. Ten element aerodynamiczny ma na celu zwiększenie siły dociskającej koła napędowe, by dodatkowo zwiększyć ich przyczepność.

Z opadającą linią dachu łączy się zintegrowany z pokrywą bagażnika tylny spojler, regulujący opływ powietrza i płynnie spajający elementy wzornicze i aerodynamiczne, nadając nadwoziu charakterystyczne proporcje coupe.

Z tyłu samochodu pełnowymiarowy zderzak przechodzi w łuki nadkoli, podkreślając szeroki i mocny profil LF-CC. Charakterystyczne dla Lexusa lampy zespolone w kształcie litery L mają uwarstwioną, głęboko trójwymiarową strukturę, a wklęsła dolna sekcja zderzaka zawiera pełnej szerokości spojler, dodatkowo zwiększający skuteczność tylnego napędu. W ukształtowaną na wzór płetwy rekina antenę zostało elegancko wkomponowane światło hamowania.

Nadwozie LF-CC wykończone jest metalizowanym lakierem w nowym, ciemnoszarym kolorze „Fluid Titanium” o niezwykle wysokim połysku, łączącym ostre, jasne akcenty z ciemniejszymi powierzchniami, podkreślając mocną formę wyrzeźbionej bryły samochodu.

WZORNICTWO WNĘTRZA

Wnętrze LF-CC nakreśla obraz nowoczesnego luksusu kabiny przyszłych modeli Lexusa i równocześnie reprezentuje dalsze rozwinięcie firmowej idei projektanckiej „Human Machine Interface”, wyrażającej się maksymalną integracją kierowcy z samochodem.

Deska rozdzielcza podzielona została na dwie odrębne strefy: górną strefę wyświetlania z wielofunkcyjnym ekranem ciekłokrystalicznym, umieszczonym w idealnej dla oka odległości, oraz dolnej strefy operacyjnej, zapewniającej dostęp do dźwigni przekładni napędowej o niepowtarzalnym kształcie oraz innowacyjnego wyświetlacza sterownika dotykowego urządzeń pokładowych.

Taki wyraźny podział na strefy tworzy unikalne połączenie przestronnej kabiny ze sportowym kokpitem, z wyraźnym naciskiem na wygodę i ukierunkowanie na kierowcę. Wszystkie związane z prowadzeniem samochodu elementy funkcyjne zgrupowane są w otoczeniu fotela kierowcy, łącząc wyjątkową ergonomię z zaawansowanymi technicznie elementami integrującymi człowieka z maszyną.

Kierowca ma niską, ściśle ukierunkowaną na prowadzenie pozycję na fotelu, a przed sobą wygodną, grubą kierownicę, optymalnie rozmieszczone pedały i doskonale czytelne tarcze wskaźników. Dla maksymalnej wygody i łatwości obsługi, dotykowy wyświetlacz zdalnego sterownika umieszczony został bezpośrednio za dźwignią przekładni napędowej.

Z ciemnoszarym wykończeniem nadwozia „Fluid Titanium” współgrają skórzane obicia foteli, paneli drzwi oraz zadaszenia zespołu wskaźników w ciepłym i eleganckim bursztynowym kolorze. Szerokie zastosowanie metalicznych elementów wykończeniowych oraz miękkich w dotyku materiałów potęguje wrażenie najwyższej jakości. Kontrastowe zestawienie kolorystyki nadwozia i wnętrza nadaje samochodowi elegancki, a równocześnie sportowy wygląd.

CAŁKOWICIE NOWY NAPĘD HYBRYDOWY Z 2,5-LITROWYM SILNIKIEM SPALINOWYM

Planowany do wdrożenia w przyszłych modelach Lexusa, całkowicie nowy hybrydowy zespół napędowy LF-CC na bazie 2,5-litrowego silnika spalinowego łączy fascynujące osiągi, godne sportowego coupe w segmencie D, z niską w swojej klasie emisją CO2 poniżej 100 g/km. Ten zespół napędowy osiąga najlepszy w klasie stosunek mocy do emisji CO2 ynozący ponad 2 KM na 1 gram CO2.

Sercem zespołu napędowego jest nowo skonstruowany, niezwykle płynnie działający, 2,5-litrowy, 4-cylindrowy silnik o zapłonie iskrowym, współpracujący z chłodzonym cieczą, wysokiej mocy silnikiem elektrycznym z magnesem trwałym.

Ponadto, oprócz silników spalinowego i elektrycznego, w skład zespołu napędowego LF-CC wchodzi generator prądu, wysoce wydajny akumulator trakcyjny, przekładnia rozdziału mocy, która za pomocą redukcyjnej przekładni planetarnej i stosownie do potrzeb łączy i odpowiednio przekierowuje strumienie mocy przekazywane od silnika spalinowego, elektrycznego i generatora, a także sterownik mocy, odpowiadający za błyskawiczną reakcję i współdziałanie poszczególnych podzespołów układu.

W przystosowanym do pracy w hybrydowym układzie napędowym, 2,5-litrowym, 4-cylindrowym silniku o zapłonie iskrowym z dwoma wałkami rozrządu w głowicy wprowadzono szereg udoskonaleń technicznych. Pracuje on w cyklu Atkinsona i zastosowano w nim układ bezpośredniego wtrysku paliwa D-4S, by uzyskać optymalne połączenie zalet napędu hybrydowego Lexus Hybrid Drive, w postaci wysokich osiągów i niskiego zużycia paliwa.

W najbliższej przyszłości ten nowy hybrydowy układ napędowy będzie wprowadzony w pozostałych modelach Lexusa.

LEXUS NA PARYSKIM SALONIE MOTORYZACYJNYM 2012
Oprócz światowej premiery nowego LF-CC, Lexus szykuje również zachodnioeuropejską odsłonę całkowicie nowego LS 600h F SPORT. Najnowsza generacja flagowej limuzyny LS wpisuje się w nowy kanon wzorniczy Lexusa, z bardziej wyrazistymi liniami nadwozia i wnętrza, a przy tym oferuje zwiększoną dynamikę jazdy oraz najwyższy światowy poziom wyrafinowania, luksusu i innowacyjności technicznej.

Konferencja prasowa Lexusa, na której słowo wstępne wygłosi Paul Van der Burgh, dyrektor europejskiego oddziału firmy, rozpocznie się o godzinie 8:45 czasu środkowoeuropejskiego w dniu 27 września (hall 4, stanowisko 120).