EUROPEJSKA PREMIERA NOWEGO LEXUSA IS

Dodane przez 26/09/2016 Lexus Bez komentarza Tagi: ,
  • Lexus świętuje z okazji 1 miliona sprzedanych samochodów wprowadzając zmiany do modelu IS
  • Zmiany wzornictwa przedniej, tylnej i bocznej części nadwozia oraz wyjątkowa osłona chłodnicy w wersji F SPORT
  • Zmiany we wnętrzu pojazdu i ulepszony interfejs kierowcy
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego – Lexus Safety System+
  • Poziom emisji CO2 w wersji IS 300h wynosi tylko 97 g/km
  • Lepsza dynamika jazdy dzięki zmianom zawieszenia

Na Paryskim salonie motoryzacyjnym w 2016 roku zadebiutują nowe wersje modelu IS ze zmienionym wzornictwem, ulepszonym interfejsem kierowcy (HMI), nową kolorystyką nadwozia oraz wnętrza, poprawionymi właściwościami jezdnymi i podwyższonym poziomem bezpieczeństwa.

Sprzedaż Lexusa IS na całym świecie w lipcu tego roku przekroczyła bardzo charakterystyczną wartość. Od 1999 roku, kiedy na rynek wprowadzono pierwszą generację modelu IS, sprzedano ponad 1 milion pojazdów – sportowych kompaktowych sedanów.

Jest to najważniejszy moment w historii pierwszego modelu Lexusa zaprojektowanego głównie pod kątem rynku europejskiego – regionu, w którym po dziś dzień pozostaje bardzo popularny. Sprzedaż w Europie stanowi prawie 20% całkowitej sprzedaży modelu IS.

Obecna, trzecia generacja IS stanowi początek nowej ery modelu, dzięki wprowadzeniu po raz pierwszy wersji z hybrydowym układem napędowym (Lexus Hybrid Drive). Od momentu wprowadzenia na rynek w 2013 roku, IS 300h cieszy się największą popularnością wśród klientów w Europie. Stanowi on 90% wszystkich sprzedanych Lexusów IS.

IS pozostaje kluczowym członkiem rodziny modeli marki Lexus – jest on obecnie oferowany w 70 krajach, a jego miesięczna sprzedaż przekracza 6000 pojazdów miesięcznie. Zmieniony model IS pojawi się w sprzedaży na początku 2017 roku.

ZMIENIONE WZORNICTWO NADWOZIA
Ze względu na popularność niezwykłej stylistyki obecnego modelu IS Lexus zdecydował się na zachowanie charakteru nadwozia. W nowym modelu w przedniej części nadwozia pojawiły się inne lampy przednie, duże wloty powietrza w zderzaku i zmieniona osłona chłodnicy w kształcie klepsydry – charakterystyczna dla modeli Lexusa.

Lampy przednie o zmienionym kształcie są bardziej wyraziste i wydłużone, dzięki czemu ich kształt przyciąga wzrok i podkreśla światła do jazdy dziennej (DRL) w kształcie litery L. Zderzaki z wlotami powietrza płynnie wynurzają się z błotników nadając przedniej części nadwozia silny charakter.

Nowa osłona chłodnicy, której linia załamania znajduje się wyżej niż dotychczas, przechodzi płynnie w pokrywę silnika o zmienionym kształcie, a proporcje jej górnej i dolnej części zostały zmienione, optycznie obniżając środek ciężkości pojazdu w celu podkreślenia jego sportowego wyglądu.

Ciemna chromowana osłona chłodnicy w wersji F SPORT ma kanały doprowadzające powietrze chłodzące hamulce oraz wyjątkowy trójwymiarowy wzór F-mesh. Dzięki kanałom osłona tworzy jedną całość z bocznymi elementami wykończenia nadwozia, które poprawiają właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Dzięki zmianie charakteru linii bocznej biegnącej w dół pojazdu profil Lexusa IS uzyskał bardziej elegancki charakter, a wzornictwo tarcz kół o średnicy 16, 17 lub 18 cali podkreśla odkryty na nowo dynamiczny styl samochodu. W zmienionym modelu IS pojawiły się nowe tarcze kół: jasne 17-calowe z 5 podwójnymi ramionami oraz luksusowe 18-calowe, wieloszprychowe.

Zmiany w tylnej części nadwozia podkreślają bardziej wyraziste diodowe listwy świetlne w kształcie litery L ułożone trójwarstwowo w obudowie lamp tylnych oraz nowe prostokątne, chromowane końcówki rur wydechowych, które dodatkowo uwypuklają sportowy charakter pojazdu.

W palecie dostępnych barw nadwozia nowego modelu IS pojawiły się dwa nowe kolory —Deep Blue Mica i Graphite Black.

ULEPSZONE WZORNICTWO WNĘTRZA I INTERFEJS KIEROWCY
W kabinie nowego IS pojawił się szereg dokładnie przemyślanych ulepszeń. Zwiększono rozmiar ekranu multimedialnego – z 7 do 10.25 cala. Nowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości zapewnia większy i wyraźniejszy obraz podczas korzystania z funkcji innowacyjnego systemu multimedialnego firmy Lexus.

Z boku zdalnego sterownika dotykowego (RTI), na konsoli środkowej, dodano przycisk „Enter”, który ułatwia korzystanie z systemu. W środkowej części deski rozdzielczej panel sterujący zestawem audio i układem klimatyzacji został tak zmieniony, aby całkowicie mieścił się między podparciami kolan, a nowa zdobiona włosowatymi liniami powierzchnia zapewnia wysoką jakość i lepszy wygląd.

Nowe szwy na górnej powierzchni zespołu wskaźników, tak jak udoskonalony prędkościomierz i obrotomierz, podkreślają sportowy charakter kokpitu modelu IS. Pozostałe zmiany to nowe uchwyty na kubki, nowe, większe, obszyte skórą podparcie dla dłoni obsługującej RTI oraz nowe symbole na tarczy zegara wskazówkowego wbudowanego w deskę rozdzielczą.

No wybranych rynkach wprowadzono dwie nowe tonacje wnętrza -Nuance Black (wyłącznie dla wersji Sport) i Noble Brown. Tonacje Moonstone i Ivory zostały zastąpione przez Sandstone – nową jasną tonację, która łączy elegancję tonacji Ivory z bardziej nowoczesną barwą jasnoszarą.

UKŁADY NAPĘDOWE
W nowym modelu IS nie ma zmian w zakresie układów napędowych – do wyboru będzie wersja z napędem hybrydowym wyposażonym w silnik o zapłonie iskrowym lub turbodoładowany silnik o pojemności 2,0 litrów.

Hybrydowy układ napędowy w wersji IS 300h zapewnia wyjątkową płynność pracy i niskie użycie paliwa, zapewniając kierowcy radość z jazdy, co stanowi o uroku modeli IS i znajduje potwierdzenie w danych nt sprzedaży w Europie.

W skład hybrydowego zespołu napędowego wchodzi pracujący w cyklu Atkinsona 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra z podwójnym układem zmiennych faz rozrządu VVT-i, układem wtryskowym D-4S i wysoce efektywnym układem recyrkulacji spalin (EGR) oraz niewielkich rozmiarów potężny silnik elektryczny, który zapewnia płynną pracę i wysokie osiągi.

Zaawansowane rozwiązania techniczne pozwoliły uzyskać niespotykanie niski poziom emisji zanieczyszczeń i niskie zużycie paliwa. Oficjalne wartości emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa zaczynają się od 97 g/km CO2 i 4.3 l/100 km. Wzmacniają one pozycję modelu na rynku, gdzie kluczowe dla klientów są wpływ na środowisko naturalne i koszty eksploatacji.

Wersja IS 200t będzie napędzana ostatnio wprowadzonym 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2.0 litrów z turbosprężarka typu twin-scroll, współpracującym z 8-przełożeniową automatyczną skrzynią biegów Sport Direct Shift opracowaną dla wyczynowego modelu RC F i charakteryzującą się płynną zmianą przełożeń.

Silnik jest wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, do którym zaliczają się m.in. układ wtrysku D-4ST oraz szerokozakresowy układ zmiennych faz rozrządu (VVT-iW), który zmieniając fazy rozrządu zaworów dolotowych pozwala na przełączanie między pracą silnika w obiegu Otto a pracą w obiegu Atkinsona.

Układ wtrysku D-4ST składa się z układu wysokiego ciśnienia podającego paliwo bezpośrednio do cylindrów i układu niskiego ciśnienia podającego paliwo do kanałów dolotowych. Jego moc wynosi 245 KM /180 kW wg DIN przy 5800 obr/min a moment obrotowy 350 Nm w zakresie od 1650 do 4400 obr/min.

WIODĄCE W KLASIE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA
Wyposażenie nowego IS, który szerszej grupie odbiorców oferuje w atrakcyjnej cenie najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie bezpieczeństwa, zostało rozszerzone o pakiet Lexus Safety System + – nowy zestaw zwiększających bezpieczeństwo czynne rozwiązań stworzonych, aby zapobiegać lub ograniczać skutki kolizji w szerokim zakresie sytuacji drogowych.

W skład pakietu Lexus Safety System +, wykorzystującego kamerę i radar pracujący w paśmie fal milimetrowych, zapewniających wysoką skuteczność wykrywania obiektów, znajdują się: układ reagowania przedkolizyjnego (PCS) z funkcją wykrywania pieszych, który pomaga zapobiegać lub zmniejszać skutki zderzeń, funkcja ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu z automatycznym kontrowaniem kierownicą, układ automatycznego sterowania światłami drogowymi (AHB) i układ pełnozakresowej aktywnej kontroli prędkości jazdy.

Poprawiona dynamika jazdy
Dynamika jazdy nowego Lexusa IS została poprawiona dzięki kluczowym zmianom w przednim i tylnym zawieszeniu oraz układzie kierowniczym.

W przednim zawieszeniu z podwójnymi wahaczami trójkątnymi zastosowano nowy wahacz dolny kuty ze stopu aluminium, który charakteryzuje się większą o 49% sztywnością od zastępowanej belki stalowej oraz nową tuleją nr 1 o sztywności zwiększonej o 29%. Oba te elementy przyczyniły się do zauważalnej poprawy reakcji na ruchy kierownicą przy wyższych prędkościach jazdy. Dodatkowo w przednim zawieszeniu zmieniono tuleję górnego wspornika, sztywność sprężyn śrubowych, elementy amortyzatorów, a także skorygowano charakterystykę tłumienia.

Tylne zawieszenie wielodrążkowe ma nową tuleję nr 1 górnego wahacza, nowy drążek stabilizatora, nowe elementy amortyzatorów i skorygowaną charakterystykę tłumienia.

Wprowadzono również zmiany do modułu sterującego elektrycznym układem wspomagania kierownicy (EPS).

W wyniku tak znaczących zmian w wersjach standardowych oraz F SPORT modelu IS poprawiła się jakość prowadzenia, ograniczone zostały przechyły nadwozia, poprawiła się przyczepność kół tylnych, stateczność podczas jazdy do przodu oraz reakcja na ruch kierownicą a także wyczucie skrętu.