Kolejny etap eDrive@VANs
- Napędzany elektrycznie eVito od Mercedes-Benz Vans: trafi do klientów zaraz po targach pojazdów użytkowych IAA 2018
- Kolejny kamień milowy na drodze do stworzenia pełnej gamy pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym: od 2019 roku eSprinter rozszerza spektrum zastosowań
- Oferta w pełni skalowalna: nadaje się dla każdego, od dużych flot po małe firmy z zaledwie kilkoma pojazdami
- Kreatywna współpraca z klientem: wspólne projekty pilotażowe z Hermes i Amazon Logistics pozwalają jeszcze bardziej skoncentrować się na korzyściach dla klientów
- Ogniwa paliwowe w pojeździe koncepcyjnym, Sprinterze F-CELL rozszerzają strategię eDrive @ VANs dla zastosowań na większe odległości
Hamburg. Wydajny, ekonomiczny, elastyczny i niezawodny przez cały czas: w codziennej eksploatacji floty pojazdów z napędem elektrycznym są rozliczane według tych samych parametrów, co samochody z konwencjonalnymi napędami. Dzięki eVito, który pojawi się na rynku tuż po targach pojazdów użytkowych IAA 2018, Mercedes-Benz Vans udowadnia, że napędy elektryczne są konkurencyjne i, w zależności od zastosowania, opłacalne w utrzymaniu pod względem kosztów w stosunku do klasycznych silników spalinowych. Właśnie dlatego marka z trójramienną gwiazdą przyjęła nowe podejście od czasu wprowadzenia strategii eDrive@VANs – zastosowanie pojazdu jest teraz kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór różnych opcji układu napędowego. Napęd elektryczny lub klasyczny silnik spalinowy ma być wybierany w zależności od tego, który z nich oferuje optymalne warunki wstępne dla określonego zastosowania. Gama napędów zostanie poszerzona w niedługim czasie o ogniwa paliwowe. Zalety tej technologii prezentuje pojazd koncepcyjny Sprinter F-CELL.
Aby zaspokoić jak najwięcej potrzeb transportowych i umożliwić wejście w lokalną mobilność elektryczną o zerowej emisji różnym sektorom, w blokach startowych już czeka eSprinter. Jako drugi model po eVito, ten duży pojazd dostawczy będzie świętować swoją rynkową premierę w przyszłym roku.
Sprawdź praktyczność elektrycznej floty dzięki aplikacji eVAN Ready
Zainteresowanie nową formą mobilności, widoczne już przed wprowadzeniem na rynek, pokazuje, że nowy model eVito spełnia oczekiwania klientów. Dobrym wskaźnikiem pozytywnych opinii klientów jest między innymi szerokie zastosowanie aplikacji eVAN Ready, która umożliwia użytkownikom symulację online tego, jak modele z napędem elektrycznym sprawdziłyby się w ich flocie.
„Flota o zerowej emisji lokalnej, która wciąż spełnia wszystkie oczekiwania w zakresie codziennej użyteczności, elastyczności, niezawodności i oszczędności – eVito łączy te pozorne sprzeczności. Jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o rozwój w tej dziedzinie, wykorzystamy dynamikę i wejdziemy na rynek z eSprinterem, a w perspektywie średnioterminowej zaoferujemy napęd elektryczny w całej gamie pojazdów użytkowych. Chcemy, aby wybór wariantu napędowego był determinowany przez konkretne zastosowanie, a nie przez dostępność odpowiedniej klasy pojazdu”, mówi Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans.
Zasięg 150 kilometrów, ponowne pełne naładowanie w sześć godzin
Nowe eVito działa przede wszystkim w ruchu miejskim. Jednak jego zasięg i ładowność spełniają również wymagania handlowców i techników serwisowych. Zainstalowana bateria o mocy 41 kWh zapewnia zasięg około 150 kilometrów. Nawet gdy warunki są niekorzystne, klient nadal ma do dyspozycji 100 kilometrów. Po sześciu godzinach ładowania pełny zakres znów jest dostępny.
Napęd elektryczny generuje 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm – w sam raz dla użytku miejskiego. Maksymalna prędkość może byćuzależniona od zastosowania. Jeśli eVito jest użytkowany w dużej mierze w centrum miasta, maksymalna prędkość 80 km/h oszczędza energię i zwiększa zasięg. Alternatywnie można go skonfigurować na maksymalną prędkość do 120 km/h.
Tego średniej wielkości vana będzie można zamówić z jednym z dwóch dostępnych rozstawów osi. Wersja podstawowa ma całkowitą długość5140 milimetrów i maksymalną ładowność 1073 kilogramy, co odpowiada mocy konwencjonalnie napędzanego Vito. Dłuższa wersja ma 5370 milimetrów. Jego duża przestrzeń ładunkowa zapewnia miejsce na nawet 1048 kg różnego rodzaju towarów i rzeczy. Maksymalna masa całkowita pojazdu wynosi 3200 kilogramów. Umiejscowienie akumulatorów zapewnia również doskonałą elastyczność, przy objętości ładunku od 6,0 do 6,6 m3 – znajdują się one pod pojazdem i w żaden sposób nie naruszają przestrzeni ładunkowej.
Co więcej, eVito zademonstrowało swoją niezawodność i techniczną dojrzałość wszystkich komponentów podczas intensywnych testów zimowych. Obsługa, efektywność, ergonomia i komfort w ekstremalnych warunkach były dokładnie badane w temperaturach dochodzących nawet do minus 30 stopni Celsjusza, w śniegu i na oblodzonych drogach. Testy obejmowały również charakterystykę ładowania i jazdy w niskiej temperaturze oraz odporność na niskie temperatury elementów układu napędowego i oprogramowania.
eSprinter ma wszystkie zalety pioniera segmentu
W przyszłym roku śladem eVito podąży eSprinter. Pionier segmentu dużych pojazdów dostawczych jest idealnym partnerem, niezależnie od tego, czy jest używany jako warsztat na kołach, czy jako przestronny samochód dostawczy. Nowy eSprinter będzie początkowo oferowany jako furgon z wysokim dachem i masą całkowitą pojazdu 3500 kilogramów. Podobnie jak Sprinter z silnikiem spalinowym, maksymalna ładownośćwynosi 10,5 m3.
Z baterią o mocy 55 kWh przewidywany zasięg wynosi około 150 kilometrów przy maksymalnej ładowności 900 kilogramów. Druga opcja akumulatora pozwala klientom ustawić inaczej priorytety w parametrach użytkowania. Trzy zespoły akumulatorowe o mocy 41 kWh zapewniają zasięg około 115 kilometrów. W zamian maksymalna ładowność wzrasta o około 140 kilogramów do około 1040 kilogramów.
Podobnie jak w przypadku podstawowego silnika wysokoprężnego, napęd elektryczny w eSprinterze wytwarza 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm. Podobnie jak w eVito, maksymalna prędkość może być skonfigurowana w zależności od charakteru użytkowania – od maksymalnej prędkości 80 km/h do 120 km/h, jeśli wymagane jest więcej tempa.
Kreatywna współpraca z klientem prowadzi do rozwiązań sektorowych
Jednak strategia eDrive@VANs obejmuje nie tylko stworzenie elektrycznej gamy pojazdów, ale także opracowanie całościowego rozwiązania systemowego, dostosowanego do potrzeb klienta. Obejmuje to na przykład porady dotyczące doboru pojazdów, obsługę narzędzi, takich jak aplikacja eVAN Ready i ogólną analizę całkowitego kosztu posiadania. Krytyczne znaczenie dla potencjalnych użytkowników eVito i eSprintera ma również analiza warunków organizacyjnych i technicznych dostępnych w siedzibach klientów komercyjnych. Ostatecznie to integracja inteligentnie zaprojektowanej infrastruktury ładowania stanowi podstawę trwałej konkurencyjności i ochrony zasobów za pomocą floty handlowej.
Ważną rolą w realizacji tych celów jest kreatywna współpraca z klientem. Zaczyna się od kompleksowej oceny, po której następuje wspólne opracowywanie indywidualnych rozwiązań w ścisłej współpracy z firmą i konsultacje ekspertów. Obejmuje to wszystkie indywidualne aspekty, od wyboru pojazdów poprzez infrastrukturę ładowania, aż do niezbędnej modernizacji sieci energetycznych w odpowiednich lokalizacjach.
Dwa przykłady uwzględnienia perspektywy klienta w opracowywaniu całościowych rozwiązań systemowych stanowią projekty pilotażowe prowadzone z firmami logistycznymi Hermes i Amazon Logistics. Partner współpracujący Hermes Niemcy wprowadza do użytku 1500 samochodów elektrycznych Mercedes-Benz. Integracja wydajnej infrastruktury ładowania, a także inteligentne zarządzanie ładowaniem, sterowane za pomocą oprogramowania, są również częścią projektu pilotażowego.
Z kolei Amazon Logistics do końca roku będzie posiadał 100 pojazdów eVito w swojej flocie, w oddziałach firmy w Bochum i Düsseldorfie. Co więcej, Amazon i Mercedes-Benz Vans współpracują z innymi partnerami nad szeroko zakrojoną koncepcją operatora dla oddziału w Bochum. Oprócz infrastruktury ładowania, obejmuje to zarządzanie przestrzenią parkingową i automatyczne przechwytywanie statusu pojazdu.
Usługi cyfrowe świadczone przez Mercedes PRO connect oferują nowe rozwiązania pozwalające na ekologicznie efektywne zarządzanie flotą. Obejmują one zarządzanie serwisowaniem i konserwacją, a także analizę stylu jazdy, zoptymalizowaną komunikację między menedżerem floty a kierowcami oraz zdalną kontrolę takich parametrów jak zamknięte drzwi czy okna. Ponadto Mercedes-Benz Vans oferuje po raz pierwszy nową usługę inteligentnego zarządzania ładowaniem, która umożliwia również sprawdzenie poziomu naładowania akumulatorów każdego pojazdu. Umożliwia to optymalne wykorzystanie infrastruktury ładowania i może pomóc uniknąć dodatkowych inwestycji w modernizację sieci energetycznej obiektu.
Oferta Mercedes-Benz Vans jest w pełni skalowalna, a zatem można ją skonfigurować w taki sposób, aby pasowała do szerokiej gamy rozmiarów floty, od jednego przedsiębiorcy z jednym pojazdem do dużej firmy z kilkuset pojazdami. Umożliwia też indywidualne dopasowanie do każdego rodzaju pracy na stanowisku roboczym za kierownicą, którego komfort jest porównywalny z komfortem samochodu osobowego.
Zarządzanie energią pojazdu – wyższa szkoła jazdy
Rozpoczynając od określenia rodzaju zastosowania dobór dokładnie dopasowanego pojazdu z napędem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę całą flotę. Oznacza to również bardziej niż kiedykolwiek, że w obliczeniach należy uwzględnić współzależność różnych zmiennych. W niektórych sytuacjach najdłuższy możliwy zasięg i stosowanie udogodnień zwiększających komfort stoją w sprzeczności i muszą byćuzależnione od konkretnego przypadku użycia. Ze względu na wydajność i oszczędność zasobów zarządzanie energią jest kluczową dyscyplinąwe wszystkich pojazdach Mercedes-Benz. Jednak w modelach elektrycznych jest to najważniejszy czynnik, „wyższa szkoła jazdy”.
Ogrzewanie siedzenia, sprawne zarządzanie ogrzewaniem w zimie lub korzystanie z klimatyzacji latem mają bezpośredni wpływ na poziom energii, a tym samym na zasięg. Właśnie tam Mercedes-Benz Vans osiągnął równowagę, która bierze pod uwagę zarówno wymagania dotyczące zasięgu, jak i komfort stanowiska pracy za kierownicą. Ważnym czynnikiem jest tzw. pre-conditioning, wstępna klimatyzacja, która w zależności od temperatury zewnętrznej ogrzewa lub chłodzi wnętrze pojazdu przed uruchomieniem silnika. Nie tylko zwiększa to komfort kierowcy i pasażera, ale także obniża energię potrzebną do kontroli temperatury podczas jazdy, dzięki czemu skutecznie unika się skrajnego obciążenia.
Rekuperacja to kolejny sposób na zwiększenie zasięgu. Potencjalne oszczędności zależą w dużej mierze od zastosowania (w tym ładunku) i cyklu jazdy. Ta forma odzysku energii ujawnia swój pełny potencjał przede wszystkim w ruchu miejskim z wieloma fazami zwalniania. Dlatego eVito jest oferowane z trzema programami jazdy i czterema dalszymi fazami rekuperacji, które umożliwiają kierowcy uzyskiwanie najlepszych osiągów pojazdu przez cały czas w oparciu o różne parametry użytkowania i indywidualny styl jazdy.
Bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności
Aby zapewnić mocną pozycję eVito, a następnie również eSprintera na rynku, ich funkcjonalność, komfort i codzienna użyteczność musząodpowiadać funkcjonalności modeli z silnikami wysokoprężnymi. To samo dotyczy niezawodności w trudnych warunkach codziennego komercyjnego użytkowania pojazdów, a także niezawodnego zarządzania konserwacją i serwisem.
Mercedes-Benz Vans oferuje całodobową pomoc serwisową i kompleksową obsługę posprzedażną z odpowiednio przeszkolonym i wykwalifikowanym personelem serwisowym. W codziennej działalności związanej z zarządzaniem flotami ta jakość usług, w tym krótkie czasy konserwacji i naprawy, stanowią podstawę do minimalizacji przestojów. Sieć sprzedaży i serwisu zapewnia ekonomiczną i prostą eksploatacjęfloty.
Pojazd koncepcyjny Sprinter F-CELL pokazuje ekspansję strategii eDrive@VANs
Mercedes-Benz Vans tworzy więcej niż kiedykolwiek możliwości wyboru właściwej koncepcji układu przeniesienia napędu, w zależności od korzyści dla klienta. Poza technologią pojazdu uwzględnia to również obciążenie systemu, czas ładowania lub tankowania, zasięg i ekonomikęużytkowania. Mając na uwadze przyszłość, Mercedes-Benz rozszerzy strategię eDrive@VANs o ogniwa paliwowe. Na przykładzie pojazdu koncepcyjnego, półzintegrowanego kampera Sprinter F-CELL, widać wszystkie charakterystyczne zalety ogniw paliwowych, począwszy od dalekiego zasięgu do zerowej emisji lokalnej. Są to cechy, które idealnie nadają się również do innych zastosowań, takich jak dłuższe trasy kurierskie lub minibusy kursujące między miastami.
Koncepcyjny Sprinter F-CELL łączy technologię ogniw paliwowych i akumulatorów w hybrydowej wersji plug-in. Inteligentna interakcja baterii i ogniwa paliwowego zapewnia moc wyjściową około 147 kW i 350 Nm momentu obrotowego. Trzy zbiorniki przechowują łącznie 4,5 kilograma wodoru i umożliwiają zasięg około 300 kilometrów. Jeśli wymagany jest większy zasięg, można dodać kolejny zbiornik z tyłu pojazdu, podnosząc zasięg do 530 kilometrów.
media.daimler.pl