- Po raz pierwszy marka Alfa Romeo odsłania sekrety swojej słynnej dynamiki jazdy w ramach czterech wydarzeń, składających się z warsztatów technicznych i sesji jazd testowych zorganizowanych w Balocco Proving Ground.
- Była to podróż w poszukiwaniu najbardziej innowacyjnych i wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym jazda za kierownicą nowej generacji Alf Romeo staje się jeszcze bardziej ekscytująca.
- Uwaga skupiona jest na napędzie 4×4 z technologią Q4, zaprojektowanym do zarządzania właściwościami jezdnymi pojazdu w rzeczywistym czasie oraz na Integrated Brake System, który zasadniczo skraca drogę hamowania na każdym rodzaju nawierzchni.
- Specjalne miejsce przeznaczone jest również dla technologii Torque Vectoring, zapewniającej maksymalną kontrolę napędu oraz na opatentowaną przez Alfę Romeo architekturę zawieszeń AlfaTM Link, zapewniającą bezkompromisową rewelacyjną jakość prowadzenia, na którą wpływ mają optymalne rozłożenie mas oraz doskonały stosunek masy do mocy.
Po raz pierwszy Alfa Romeo ujawnia sekrety w modelach Giulia i Stelvio dotyczące prowadzenia i dynamicznej jazdy w ramach czterech kompleksowych warsztatów technicznych i specjalnie opracowanych sesji na torze, by przetestować rozwiązania technologiczne dostępne w marce Alfa Romeo. Te niekonwencjonalne testy odbyły się w Balocco w Ośrodku Badawczym Grupy FCA, gdzie inżynierzy i technicy poddawali próbie najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym prowadzenie i jazda Giulią o nadwoziu sportowego sedana i Stelvio, samochodem klasy SUV jest jeszcze bardziej ekscytująca zwłaszcza w najmocniejszych wersjach Quadrifoglio. Zresztą to właśnie Giulia i Stelvio Quadrifoglio, prezentujące najwyższe osiągnięcia konstrukcyjne Alfy Romeo, były pierwszymi modelami, dla których zostały opracowane te wyrafinowane systemy, które następnie zaadoptowano w pozostałej gamie. To właśnie to podejście „top-down”, wyróżniające się na scenie motoryzacyjnej, przyświeca filozofii Alfy Romeo: jest to niepowtarzalna formuła na świecie, która zachowuje w swoich wszystkich mechanicznych dziełach właściwą równowagę pomiędzy unikatowym włoskim designem, nowoczesnymi silnikami, doskonałym rozłożeniem mas, unikatowymi rozwiązaniami technicznymi oraz doskonałym stosunkiem masy do mocy. Zresztą, wystarczy zasiąść za kierownicą Giulii czy Stelvio, by poczuć inny wymiar, w którym fundamentem motoryzacyjnego „dzieła” jest kierowca, ze swoimi emocjami i ochotą na ekscytującą jazdę. Jest to zasługą precyzyjnego układu kierowniczego, reakcji na pedał przyśpieszenia i bezpośrednich reakcji skrzyni biegów oraz hamulców. Do tej charakterystyki należy dodać wybór napędu na tył lub 4×4, który jest nie tylko wyrazem hołdu dla autentycznych korzeni legendarnej Alfy Romeo, ale też rozwiązaniem technicznym zapewniającym wysokie osiągi i dużą przyjemność jazdy. Tak więc, ekscytujące doznania podczas jazdy za kierownicą samochodu Alfa Romeo to prawdziwa gratka również dla bardziej wymagających i wytrawnych kierowców.
Warsztaty oraz sesje na torze, odkrywające tajemnice dynamicznej jazdy w/w modeli Alfa Romeo, organizowane są w ramach czterech warsztatów, na przykład skupiających się na innowacyjności napędu Q4 z technologią 4×4, stworzony, by zarządzać napędem pojazdu w sposób reaktywny i predyktywny, pozwalający zapewnić maksymalny poziom osiągów, oszczędności i bezpieczeństwa. W dużym skrócie, system Q4 Alfy Romeo ma wszystkie zalety napędu 4×4 i jednocześnie gwarantuje niski poziom spalania paliwa, szybszą reakcję oraz przyjemność prowadzenia auta z napędem na tył. Ponadto, wersje z napędem Q4 mogą zostać doposażone w samoblokujący, mechaniczny mechanizm różnicowy Q2, dostępny na zamówienie również w wersjach tylko z napędem na tył. Samoblokujący, mechaniczny mechanizm różnicowy uwydatnia zwinność i sportowy charakter, gwarantując doskonały napęd, zapewniający niezapomniane doznania podczas jazdy.
Uwaga skupiona jest również na innym, opatentowanym przez Alfę Romeo ekskluzywnym zaawansowanym systemie o nazwie Integrated Brake System (IBS), czyli systemie elektro-mechanicznym łączącym kontrolę stabilności z tradycyjnym wspomaganiem hamulców, gwarantującym natychmiastową reakcję hamulca i rekordowo krótką drogę hamowania, jak również znaczącą optymalizację obciążeń. W wersji Quadrifoglio układ hamulcowy dostępny jest również z tarczami ceramiczno-węglowymi.
Duże zainteresowanie wzbudził system AlfaTM Active Torque Vectoring, najnowsza technologia pozwalająca uzyskać maksymalne właściwości jezdne sportowego samochodu. Kontrolowane elektronicznie dwa sprzęgła znajdujące się w tylnym mechanizmie różnicowym pozwalają odrębnie sterować przekazaniem momentu na każde z kół. W ten sposób przekazywanie mocy na podłoże poprawia się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpieczniej i bardzo przyjemnie, bez konieczności nagłych interwencji ze strony systemu kontroli dynamiki pojazdu. AlfaTM Active Torque Vectoring, tak, jak wszystkie pozostałe systemy aktywnej kontroli, jest zarządzany przez układ Chassis Domain Control: jedyny, centralny „mózg operacyjny” samochodu stworzony przez Alfę Romeo według opatentowanych algorytmów, do zarządzania w rzeczywistym czasie i w harmonijny sposób wszystkimi elektronicznymi urządzeniami, które wpływają na zachowanie na drodze i dzięki którym jazda staje się łatwa, intuicyjna i bezpieczna.
Wreszcie, ostanie warsztaty skupiły się na najbardziej zaawansowanym w tym segmencie, systemie zawieszeń, z ekskluzywną technologią AlfaTM Link: na osi przedniej zastosowano czterowahaczowe zawieszenie z podwójną dźwignią na dole oraz z pół-wirtualną osią skrętną (patent Alfy Romeo), które neutralizuje nierówności, jednocześnie gwarantując szybkie i precyzyjne manewry. Na osi tylnej zastosowano opatentowane przez Alfę Romeo rozwiązanie wielowahaczowe typu Multilink, które gwarantuje jednocześnie wysoką jakość prowadzenia połączoną z doskonałym komfortem podczas jazdy.
Konstrukcja zawieszenia pozwala uzyskać bardzo dużą sztywność układu na zakrętach i jednocześnie dużą elastyczność w kierunku wzdłużnym. Ponadto, na zamówienie dostępne są aktywne zawieszenie AlfaTM Active Suspension z amortyzacją sterowaną elektronicznie, które na bieżąco dostosowuje się do warunków jazdy na drodze i pozwalają wybrać styl jazdy bardziej ukierunkowany na osiągi lub na komfort. Wreszcie, na maksymalną przyjemność jazdy wpływa również optymalne rozłożenie mas pomiędzy dwoma osiami oraz doskonały stosunek masy do mocy, uzyskany dzięki zastosowaniu ultralekkich materiałów, takich, jak na przykład włókno węglowe, z którego wykonany jest wał napędowy tożsamy dla pozostałych wersji.
Opatentowane zawieszenia AlfaTM Link oraz dynamika pojazdu.
Jazda Alfą Romeo to niepowtarzalne i niezapomniane uczucie. Jest to zasługa zastosowania wyjątkowego systemu zawieszeń. Na osi przedniej znajduje się czterowahaczowe zawieszenie z pół-wirtualną osią skrętną, które pozwala kierowcy na wykonywanie szybkich i precyzyjnych skrętów, dzięki wyjątkowej przyczepności kół do podłoża i poczuciu pełnej kontroli. Na osi tylnej, Giulia i Stelvio wyposażone są w nowy AlfaTM link, system multilink wykonany z aluminium.
Na etapie projektowania systemu zawieszeń w pojeźdzoie, główne, najważniejsze właściwości dotyczą bezpieczeństwa, komfortu i optymalizacji osiągów NVH (głośność, drgania i nierówności). W modelach Alfy Romeo zaprojektowano zawieszenia gdzie te parametry nie są wystarczające, gdyż trzeba przekazać również kierowcy emocje, a jest to możliwe dzięki poszukiwaniu niepowtarzalnego, precyzyjnego układu kierowniczego oraz osiągom rozumianym, jako perfekcyjna jakość prowadzenia. Z tego powodu zespół Alfy Romeo zaangażował się w rozwój całej gamy Giulii i Stelvio, począwszy od wersji Quadrifoglio. Pozwala to również wersjom ze słabszymi silnikami cieszyć się z korzyści typowych dla wyższych segmentów.
Zawieszenie przednie – architektura i rozwiązania opatentowane przez Alfę Romeo
Cele, które przyświecały przy projektowaniu systemu zawieszeń, to maksymalna poprawa jakości prowadzenia oraz komfortu, stworzenie niepowtarzalnego i niezapominanego, precyzyjnego układu kierowniczego, zapobieganie reakcji na kierownicy spowodowanych przez moment obrotowy w wersji Q4. Aby je zrealizować trzeba było wybrać czterowahaczową konstrukcję zawieszenia zamiast tradycyjnego McPhersona, pierwowzór, który faktycznie zapewnia najdokładniejszą kontrolę charakterystycznych kątów zawieszenia, koniecznych, by jak najlepiej wykorzystać właściwości opon i tym samym zapewnić maksymalną przyczepność kół samochodu. Architektura przedniego zawieszenia czterowahaczowego z pół-wirtualną osią skrętną Alfy Romeo Giulii i Stelvio składa się z:
- Górnego wahacza sterującego;
- Dwóch podwójnych wahaczy dolnych (komfort i jakość prowadzenia);
- Ramienia układu kierowniczego z drążkiem;
- Zespołu sprężyny amortyzatora współosiowego;
- Aluminiowego słupka ze specjalnym wygięciem w kształcie litery „S”.
Najistotniejszą cechą zawieszenia przedniego jest więc występowanie dwóch dźwigni dolnych, oddzielonych i zawieszonych na słupku w różny sposób: ten podwójny przegub dolny (patent Alfy Romeo) wykazuje ruch „nożycowy”, który utrzymuje precyzyjny układ kierowniczy we wszystkich warunkach. Jest to wynik niemożliwy do osiągnięcia przy konwencjonalnym zawieszeniu, które przewiduje jeden przegub dolny.
Rozwiązanie to gwarantuje pełną kontrolę wahacza na podłożu, uzależnioną od amplitudy zawieszenia, optymalizuje szybkość oraz precyzję skrętu w każdych warunkach, gwarantuje wrażenia typowe dla prowadzenia pojazdów Alfa Romeo i zapewnia liniowość reakcji nawet w ekstremalnych warunkach przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.
Elektryczne wspomaganie kierownicy z silnikiem osadzonym na zębatce, jak również niezwykle bezpośrednie przełożenie układu kierowniczego (12:1) zostały tak zaprojektowane, aby współgrać z charakterystyką zawieszeń i zapewnić liniowość momentu obrotowego na kierownicy w całym zakresie przyśpieszenia bocznego.
W odniesieniu do konkurencji, zastosowanie zawieszeń czterowahaczowych zamiast McPherson pozwala więc na uzyskanie lepszych rezultatów pod względem jakości prowadzenia i komfortu jazdy, jednocześnie jednak ten nadzwyczajny wybór pociąga za sobą skomplikowanie konstrukcji zawieszenia. Aby zmniejszyć wagę, wszystkie części zostały wykonane z aluminium.
Zawieszenie tylne.
Na osi tylnej zastosowano, opatentowane przez Alfę Romeo, rozwiązanie wielowahaczowe AlfaTM Link, które gwarantuje niezwykle precyzyjną kontrolę kątów koła: przekłada się to na najlepsze w tej kategorii zachowanie na drodze i zapewnia wysoką jakość prowadzenia połączoną z doskonałym komfortem. Konstrukcja zawieszenia pozwala uzyskać bardzo dużą sztywność układu na zakrętach i jednocześnie dużą elastyczność w kierunku wzdłużnym: rezultaty płynności jazdy uzyskane na wyboistych drógach są bardzo zadawalające, również dzięki zastosowaniu elastycznych połączeń z amortyzacją hydrauliczną.
Do ustawiania zbieżności można użyć opatentowanego urządzenia, które pozwala utrzymać niezmienione sztywne punkty zawieszenie nawet wtedy, kiedy trzeba zmienić zbieżność i nachylenie. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba modyfikować zachowania elastokinematycznego zawieszenia w przypadku regulacji kątów statycznych, czego nie można uniknąć stosując tradycyjne rozwiązania w innych samochodach.
Wymiar wzdłużny zawieszeń jest najbardziej kompaktowy w segmencie. Charakterystyka ta pozwala na zwiększenie miejsca pasażerów na siedzeniach tylnych, bez powiększania rozmiarów samochodu i zachowując rozstaw osi na poziomie rozmiarów z tego segmentu.
Elementy zawieszeń wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości. 45% zawieszenia tylnego wykonane jest z aluminium, aby zredukować masę zespołu koła i zoptymalizować komfort prowadzenia. Sztywność boczna zawieszeń odnotowuje maksymalną wartość w swoich segmencie.
Napęd 4×4 z technologią Q4.
Górski zakręt, kamienista nawierzchnia, zaśnieżona droga lub ostry zakręt podczas ulewy: to wszystko ekstremalne sytuacje i idealne miejsca, aby wystawić na próbę zwinność i moc nowych modeli Alfy Romeo. To głównie zasługa systemu Q4, który zapewnia wszystkie korzyści napędu 4×4, a jednocześnie gwarantuje przyjemność prowadzenia samochodu z tylnym napędem, oferując wyjątkowe emocje połączone z najlepszą dynamiką jazdy.
Pulsującym sercem systemu jest aktywny system rozdziału momentu obrotowego (aktywna skrzynka rozdzielcza lub ATC), który monitoruje w rzeczywistym czasie warunki przyczepności oraz żądania kierowcy, by cały czas gwarantować najlepsze osiągi, przenosząc, w razie konieczności w celu zapewnienia maksymalnych osiągów, nawet 50% momentu obrotowego na koła przednie za pośrednictwem niezwykle kompaktowego i lekkiego przedniego mechanizmu różnicowego.
Połączenie maksymalnego bezpieczeństwa z maksymalnymi osiągami w każdych warunkach drogowych, od toru wyścigowego po zaśnieżone drogi: te ambitne cele kierowały pracami nad rozwojem systemu napędowego Q4 (4×4) 'On Demand’, którego elementy opracowane są w całości przez zespół Alfa Romeo i które uwydatniają sportowe zawieszenie samochodu oraz wzbogacają przyjemność jazdy. Tam, gdzie konkurencja bazuje na systemach rozdziału momentu obrotowego o niskiej dynamice i o stałych wartościach momentu obrotowego (np.: 60% – 40% w normalnych warunkach), system Q4 zastosowany w modelach Giulia i Stelvio utrzymuje samochód z tylnym napędem tak długo dopóki nie zbliży się on do limitu przyczepności, lub w zależności od konkretnego żądania kierowcy, nie zamkną się sprzęgła znajdujące się w systemie rozdziału i nie przeniesie się aż 50% momentu obrotowego na oś przednią w czasie krótszym niż 150ms.
Rozdział momentu obrotowego pomiędzy osią przednią a tylną jest więc stale dawkowany z niezwykłą precyzją, w zależności od rzeczywistych warunków jazdy oraz poleceń kierowcy: przekłada się to na najlepszą w tej kategorii kontrolę samochodu pod względem napędu i stabilności na zakrętach.
Dodatkowy napęd gwarantowany przez system Q4 jest wykorzystywany w celu zwiększania osiągów do maksimum w każdego rodzaju sytuacji, podnosząc pewność prowadzenia pojazdu, który zyskuje stabilność przed włączeniem się elektronicznego programu stabilizacji toru jazdy.
Napęd Q4 'On Demand’ stanowi prawdziwy skok pokoleniowy: tradycyjne samochody z napędem na cztery koła dla miłośnikom motoryzacji znane były zawsze ze swojej tendencji do podsterowności. Natomiast w przypadku Q4 sportowe serce Alfy Romeo bije w innym tempie w każdej konfiguracji systemu DNA, zapewniając maksymalne emocje w konfiguracji Dynamic, w której strategia kontroli napędu opracowana przez zespół Alfy Romeo pozwala prowadzić samochód oferując czystą radość z jazdy z napędem na tył, przy maksymalnym bezpieczeństwie gwarantowanym przez napęd 4×4.
Aby podkreślić własności dynamiczne oraz jakość prowadzenia, tradycyjny wybór przewidywał wyposażenie samochodów w opony o zróżnicowanych rozmiarach, Alfa Romeo wybrała jednak dla swojego systemu Q4 inną drogę: uwypukliła jakość prowadzenia poprzez różne przełożenia pomiędzy osią przednią a tylną. Umożliwia to, bez zróżnicowanych opon, szybkie wyjście samochodu z zakrętów poprzez szybką stabilizację, czyli możliwość wcześniejszego dodania gazu w porównaniu do napędu 4×4 o podobnych cechach, ale z tradycyjną konfiguracją z takimi samymi przełożeniami pomiędzy osią przednią a tylną.
Oczywiście, w wersji Q4 wybór opon o zróżnicowanym rozmiarze, tak jak w przypadku Stelvio Quadrifoglio, jeszcze bardziej uwydatnia własności dynamiczne samochodu.
Aby móc zaoferować ten poziom osiągów, cały system został zaprojektowany pod kątem absolutnie innowacyjnych i konkurencyjnych specyfikacji: aktywny system rozdziału momentu obrotowego (aktywna skrzynka rozdzielcza lub ATC) został zaprojektowany, aby szybko i precyzyjnie wyregulować ilość wysłanego momentu obrotowego osi przedniej, modyfikując ją natychmiast w oparciu o przebieg napędu, potrzebę kierowcy i dynamikę jazdy samochodu.
Czasy reakcji stanowią wzorzec dla tej kategorii samochodów: system jest w stanie wysłać prawie 1.000Nm do zębatki mechanizmu różnicowego przedniego w czasie krótszym niż 150ms, zejść z 1.100Nm do 100Nm w zaledwie 120ms i potrafi wytrzymać intensywną eksploatację, typową dla jazdy po torze lub po nawierzchniach o niskiej przyczepności, rozpraszając bardzo wysokie poziomy energii w zespole sprzęgła, bez dodawania zewnętrznych układów chłodzenia. Jest to wyjątkowa i niepowtarzalna na rynku charakterystyka, potrafiąca zapewnić niezwykle dynamiczną jazdę, bez przegrzewania.
Ponadto, aktywny system rozdziału momentu obrotowego (aktywna skrzynka rozdzielcza lub ATC) Q4 Alfy Romeo może pochwalić się niezrównanym w tej kategorii poziomem momentu obrotowego na wejściu i na wyjściu i jest w stanie przyjąć od napędu maksymalny moment obrotowy na wejściu równy 5.000Nm oraz wysłać do zębatki osi przedniej maksymalny moment obrotowy równy 1.200Nm (stosunek 1:1), wszystko to za pośrednictwem napędu łańcuchowego ze smarowaniem rozbryzgowym, by zapewnić ciche działanie, wydajność i maksymalną niezawodność.
Jednostka mechanizmu różnicowego przedniego Q4 Alfy Romeo jest niezwykle kompaktowa i lekka, a mimo to wytrzymała i potrafiąca zarządzać bardzo wysokim momentem obrotowym (aż do 4.000 Nm na wieńcu zębatym). Ponadto jest bardzo wydajna i lekka (mniej niż 12kg), dzięki elementom zaprojektowanym specjalnie pod kątem redukcji nawet do minimum wszelkich strat oraz masy. Jest to małe dzieło sztuki. Całkowity wzrost wagi układu napędowego z systemem 4×4 w porównaniu do systemu tradycyjnego, wliczając do tego półosie napędowe i oleje, to mniej niż 50 kg, co stanowi wzorcową wartość w tym segmencie.
Samoblokujący mechaniczny mechanizm różnicowy Q2.
Wersje z napędem Q4 mogą zostać wyposażone w samoblokujący, mechaniczny mechanizm różnicowy tylny, dostępny na zamówienie również w wersjach dostępnych tylko z napędem na tył. Samoblokujący, mechaniczny mechanizm różnicowy uwydatnia zwinność i sportowy charakter nowych Alf Romeo. Niezależnie od warunków, mechanizm różnicowy gwarantuje doskonały napęd zapewniający płynną jazdę. Został zaprojektowany z 1,5-stopniowym pakietem sprzęgieł, pierścieniami dociskowymi oraz bez napięcia wstępnego.
Samoblokujący, mechaniczny mechanizm różnicowy Q2 uwydatnia zwinność samochodu, co ma pozytywny wpływ również na bezpieczeństwo. System gwarantuje:
- wysokie właściwości jezdne, dzięki blokadzie mechanizmu różnicowego;
- lepszą stabilność pojazdu na zakrętach przy dużej prędkości i przyspieszeniu bocznym;
- zwiększenie możliwości przeniesienia napędu samochodu nawet przy zróżnicowanej przyczepności kół;
- stabilność i niesamowitą kontrolę podczas jazdy na wprost we wszystkich warunkach przyczepności;
- maksymalne bezpieczeństwo w przypadku mokrej lub śliskiej nawierzchni, dzięki stałej kontroli kół i redukcji poślizgu.
Chassis Domain Control, Torque Vectoring i aktywne zawieszenie.
Wszystkie samochody Alfa Romeo zostały zaprojektowane, aby zapewnić najlepsze osiągi dynamiczne i zaoferować wyjątkowe doznania z jazdy. Aby zapewnić ten wynik, podczas rozwoju platformy kierowano się czynnikami takimi, jak: równowaga pomiędzy rozkładem mas na osie 50/50, napęd tylny, jako konstrukcja bazowa i maksymalna lekkość. Punktem wyjścia jest poszukiwanie doskonałości pojazdu biernego: zawieszenie, układ kierowniczy, mechanizm różnicowy, hamulce. Jednakże to nie wystarczy, aby zagwarantować wyjątkowe osiągi w swojej kategorii: potrzebny jest „mózg” sterujący i koordynujący wszystkimi systemami, od aktywnego zawieszenia po technologię Torque Vectoring pozwalającą na zachowanie najwyższego poziomu kontroli stabilności. Wszystko to jest koordynowane przez system Chassis Domain Control, opracowany przez Alfę Romeo i stosujący odpowiednie algorytmy.
Stanowi on „drugi mózg” samochodu (oprócz mózgu kierowcy): centralną inteligencję, która steruje w czasie rzeczywistym wszystkimi systemami elektronicznymi mającymi wpływ na zachowanie na drodze, sprawiając, że jazda staje się niezwykle naturalna, instynktowna i bezpieczna.
Zgodnie z filozofią Alfy Romeo aktywne systemy nie mogą zakłócać reakcji zaawansowanych systemów mechanicznych, ale zapewniają niezbędne wsparcie dla uzyskania najlepszych osiągów w zakresie maksymalnego bezpieczeństwa we wszystkich warunkach jazdy.
Alfa CDC.
System AlfaTM Chassis Domain Control (CDC), opracowany we współpracy z Magneti Marelli, stanowi „mózg” samochodu, kontrolujący całą jego elektronikę pokładową.
System ten zarządza działaniem różnych elementów – takich jak zaawansowany selektor Alfa DNA Pro, system Torque Vectoring, napęd integralny (Q4), Active Aero Splitter, aktywne zawieszenie – i przydziela każdemu z nich precyzyjne zadania, aby zoptymalizować osiągi i zwiększyć przyjemność czerpaną z jazdy.
ZDJĘCIE 15.
W szczególności, CDC dopasowuje jazdę w czasie rzeczywistym, powodując dynamiczne mapowanie aktywnych systemów pojazdu, w oparciu o dane dotyczące przyspieszenia i obrotów wykrywane przez czujniki. Zapobiega, a także zarządza krytycznymi sytuacjami, informując o nich z wyprzedzeniem konkretne jednostki systemu elektronicznego pojazdu: podwozie, układ napędowy, zawieszenie, hamulce, hydrauliczne wspomaganie kierownicy i mechanizm różnicowy podczas pokonywania zakrętów.
W kulturze technicznej Alfy Romeo systemy sterowania muszą „grać drugie skrzypce”, a nie „zasiadać za kierownicą” zamiast kierowcy. Ich zadaniem jest poprawa mechanicznej doskonałość samochodu a nie korygowanie błędów.
Wszystkie te systemy i powiązane strategie kontroli zostały zaprojektowane i wdrożone tak, aby nie być inwazyjnymi i osiągnąć wyjątkowy poziom wydajności i kontroli. W modelu Alfa Romeo ostateczny głos ma zawsze kierowca, ponieważ Alfa Romeo nadal wierzy w samochody i w przyjemność czerpaną z jazdy przez osoby, które je prowadzą.
Chassis Domain Control, opracowany przez Alfę Romeo i wyposażony w opatentowane algorytmy, wraz z mechaniką o sportowym charakterze, umożliwiły wprowadzenie tej filozofii na najwyższym poziomie w modelach Giulia i Stelvio.
Torque Vectoring.
Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów technologicznych opracowanych przez zespół inżynierów Alfy Romeo jest system Torque Vectorig.
ZDJĘCIE 16
Chodzi o system umożliwiający tylnemu mechanizmowi różnicowemu odrębne sterowanie momentem dla każdego z kół, poprawiając napęd i osiągi. W ten sposób napęd sprawdza się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpiecznie nawet przy dużych prędkościach i w każdych warunkach atmosferycznych.
System składa się z dwóch sprzęgieł sterowanych elektromechanicznie zintegrowanych z tylnym dyferencjałem; umożliwia to systemowi rozdzielanie momentu obrotowego niezależnie na każdy z dwóch tylnych wałów, ułatwiając jazdę nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki interakcji z centralką CDC (Chassis Domain Control), system ten poprawia sterowność, bezpieczeństwo i kontrolę trakcji.
ZDJĘCIE 17
Torque Vectoring pozwala zwiększyć sterowność pojazdu dzięki:
- zwiększeniu maksymalnego przyspieszenia poprzecznego i ograniczenia prędkości;
- skompensowaniu tendencji do podsterowności;
- poprawie reakcji pojazdu na komendy kierowcy;
Gwarantując zawsze maksymalne bezpieczeństwo oraz:
- poprawę stabilności;
- ułatwienie kierowcy kontroli w sytuacjach krytycznych;
- stabilizację zachowania samochodu;
- wsparcie dla kierowcy, aby umożliwić pełną kontrolę nad samochodem.
Zespół Alfy Romeo opracował strategie sterowania Torque Vectoring oparte na szerokim wykorzystaniu najdokładniejszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi do symulacji wirtualnej, sesji jazdy na symulatorze, a następnie przeprowadził liczne testy i próby w najróżniejszych warunkach użytkowania i przyczepności. Wszystko to umożliwiło zwiększenie przyspieszenia poprzecznego o 4%, zmniejszenie podsterowności o 17%, zwiększając jednocześnie sterowność pojazdu o 20%.
ZDJĘCIE 18
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem mającym wpływ na osiągi pojazdu jest maksymalizacja osiągów opon pod względem przyczepności. Siły wytworzone przez interakcję między oponami a nawierzchnią można zmaksymalizować dzięki funkcji Torque Vectoring.
Elipsa przyczepności opon.
ZDJĘCIE 19
Aktywne zawieszenie.
Aktywne zawieszenie, dzięki zaawansowanej strategii kontroli zintegrowanej z systemem CDC, zapewnia siłę tłumienia nie tylko proporcjonalną do prędkości (tak jak w amortyzatorze pasywnym), ale również zależną od warunków na drodze oraz od wybranego trybu przełącznika DNA.
ZDJĘCIE 20
DNA w trybie N: tryb „Natural” umożliwia lepsze zachowanie na drodze w porównaniu z amortyzatorami pasywnymi. Samochód wydaje się bardziej miękki i wygodniejszy podczas jazdy po nierównych drogach.
DNA w trybie D: tryb „Dynamic” umożliwia poprawę zachowania na drodze, nie powodując pogorszenia komfortu w porównaniu do normalnych warunków.
Kontrolowane amortyzatory, dostępne w wersji Quadrifoglio oraz jako opcja we wszystkich pozostałych wersjach, dodatkowo zmniejszają dynamiczny skok podczas hamowania, a kalibracja sterowania Skyhook minimalizuje dynamiczny gradient kołysania i drgania nadwozia.
ZDJĘCIE 21-22
Intelligent Braking System
Od początku swojej historii, Alfa Romeo charakteryzuje się sportowym DNA, który jest dedykowany torom wyścigowym i wyścigom. Klient, który zasiada za kierownicą Alfy, musi zawsze mieć wrażenie i świadomość, że prowadzi samochód o wysokich osiągach, który wyróżnia się na tle jego bezpośrednich konkurentów ze względu na bardziej sportowy charakter.
ZDJĘCIE 23.
W jaki sposób można osiągnąć ten wynik? Osiągamy go poprzez rozwój systemu typu „TOP-DOWN”, w którym samochód o najlepszych osiągach z gamy, Quadrifoglio, jest punktem odniesienia nawet dla wersji z mniej dynamicznym silnikiem.
Aby osiągnąć najwyższe osiągi podczas hamowania, pracowaliśmy nad dwoma głównymi komponentami układu hamulcowego: układem podstawowym i układem Brake by Wire. W trakcie całego projektu, inżynierowie Alfa Romeo pracowali nad zintegrowaniem obu układów i zmaksymalizowaniem ich wydajności. Jeśli chodzi o dwa główne elementy układu hamulcowego:
Układ podstawowy Brembo.
Aby zmaksymalizować redukcję mas niezawieszonych, cała gama modeli Alfa Romeo posiada na osi przedniej układ hamulcowy z aluminiowymi zaciskami. W porównaniu z tradycyjnym żeliwnym zaciskiem pływającym, zacisk aluminiowy jest o połowę lżejszy, zmniejszając w konsekwencji masę całkowitą samochodu oraz masy niezawieszone, poprawiając kontakt opony z nawierzchnią. Aluminiowa konstrukcja zacisku jest wynikiem pracy w zakresie optymalizacji, w której dążono do uzyskania następujących celów:
- minimum materiału, aby zapewnić maksymalną sztywność obudowy zacisku hamulcowego,
- optymalizacja designu, aby zagwarantować wyjątkowy komfort,
- design: aluminiowe zaciski podkreślają sportowy charakter samochodu.
W szczególności, dla tej gamy, aby sprostać wymaganiom w zakresie kompaktowości i sztywności, opracowano całkowicie nowe zaciski, zaczynając od pustej kartki, i wykonując na nowo całość prac rozwojowo – optymalizacyjnych.
ZDJĘCIE 24.
W przypadku wersji Quadrifoglio poszliśmy jeszcze dalej, wychodząc poza układ hamulcowy. Aby sprostać celom ustalonym na początku projektu, jeśli chodzi o masę i osiągi na torze, aluminiowe zaciski zastosowano zarówno na osi przedniej, jak i tylnej. Ekstremalna eksploatacja na torze wyścigowym przyczyniła się do opracowania ceramiczno-węglowych tarcz hamulcowych, zapewniających redukcję masy (5 kg mniej w stosunku do standardowych tarcz, co daje łączną oszczędność 20 kg w samochodzie), większą wytrzymałość mechaniczną również przy bardzo wysokich temperaturach.
ZDJĘCIE 25.
Ekstremalna skuteczność hamowania wynika nie tylko z hamulców, ale również z ich połączenia z pozostałymi systemami; utrzymywanie układu hamulcowego w niższych temperaturach pozwala na maksymalne wykorzystanie dynamicznych możliwości samochodu i podniesienie jego limitu na torze, jeśli chodzi o czas trwania. Aby osiągnąć ten cel, regulowane przednie skrzydło (aerodynamika aktywna), oprócz generowania docisku aerodynamicznego, zostało zaprojektowane tak, że wygenerowany przez niego strumień powietrza w połączeniu z odpowiednią geometrią osłony cieplnej kieruje dodatkowy przepływ do normalnej konwekcji, która przyczynia się do przedłużenia żywotności i wydajności systemu.
ZDJĘCIE 26.
System Brake by Wire – IBS.
Główną innowacją wprowadzoną w gamie Alfy Romeo jest system brake by wire Continental MKC1.
ZDJĘCIE 27.
Nowy system brake by wire jest światową premierą w branży motoryzacyjnej, i obecnie żaden inny samochód seryjnej produkcji nie posiada takiego systemu: Główne zalety systemu brake by wire to:
- Packaging: jak pokazano na poniższym rysunku, dzięki zastosowaniu tego systemu uzyskujemy znaczną redukcję komponentów w komorze silnika, zastępując pojedynczym elementem jednostką składającą się z pompy, serwohamulca i ESP. Oprócz tego, że jest on zgodny z filozofią zmniejszania masy, która od samego początku kierowała projektem Giorgio, redukcja komponentów pozwoliła na uzyskanie większej kompaktowości w komorze silnika, gwarantując mniejszą masę wspornikową, dzięki czemu samochód jest bardziej sterowny.
ZDJĘCIE 28.
- Ciężar: zespół składający się pompy, serwohamulca i ESP waży znacznie więcej niż MKC1 (około + 50%)
ZDJĘCIE 29.
- Odsprzężenie pedału od układu hamulcowego: układ brake by wire rozłącza pedał hamulca od obwodu hydraulicznego zacisków. Główne korzyści wynikające z tego rozwiązania to:
- Regulacja wyczucia pedału hamulca: wyczucie pedału hamulca to sposób, w jaki kierowca wyczuwa zdolność samochodu do zwolnienia. W tradycyjnych systemach zasadę skoku, obciążenia i opóźnienia osiągnięto poprzez zrównoważenie komponentów hydrauliczno-mechanicznych układu (pompa i serwohamulec) z ograniczeniem zmienności temperatur i niezależnie od prędkości. W systemie brake by wire to wyczucie, jeśli chodzi o obciążenie uzyskuje się za pomocą możliwego do regulacji symulatora. Reakcja, jeśli chodzi o zwolnienie polega na kalibracji, którą można zoptymalizować w zależności od warunków jazdy; mniej agresywne wyczucie pedału uzyskujemy w przypadku spokojnej jazdy w ruchu ulicznym, natomiast bardziej agresywne podczas jazdy na torze; zwiększa to elastyczność systemu i możliwości jego wykorzystania.
- Stabilność wyczucia pedału podczas sportowej jazdy: dzięki systemowi brake by wire w warunkach ekstremalnych można skrócić wydłużenie drogi pedału połączonego z systemem w przypadkach maksymalnych obciążeń termicznych podczas jazdy na torze, tam gdzie w normalnych układach hamulcowych następuje progresywny wzrost skoku pedału hamulca.
- Zwiększenie osiągów: generowanie ciśnienia przez siłownik liniowy umożliwia dużo niższy gradient ciśnienia i znacznie mniejszy czas blokowania kół w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Ta cecha przekłada się na optymalną kontrolę dynamiki koła, zmniejszając w konsekwencji drastycznie drogę hamowania.
Partnerzy marki Alfa Romeo podczas imprezy Balocco Proving Ground.
Z okazji imprezy Balocco Proving Ground, marka Alfa Romeo połączyła siły ze swoimi partnerami, liderami w odnośnych sektorach, aby zapewnić jeszcze więcej ekscytujących wrażeń z jazdy. Wśród nich jest firma Sparco, światowy lider wśród producentów sprzętu i odzieży do sportów samochodowych już od 1977 r., a obecnie dostawca sportowych foteli samochodowych i komponentów do włókna węglowego do Giulii i Stelvio Quadrifoglio, oraz lider, dzięki swoim produktom, „zestawów powitalnych” dla klientów serii specjalnej NRING oraz firma Pirelli, jeden z dostawców opon OEM dla gamy Alfa Romeo i wyłączny dostawca opon dla wersji Quadrifoglio.
Na szczególną uwagę zasługują profesjonalni instruktorzy-kierowcy z Międzynarodowego Centrum Bezpiecznej Jazdy Andrea de Adamich, którzy po krótkiej sesji teoretycznej prowadzonej przez projektantów samochodu przeprowadzili ekscytujące treningi na torze, opracowane specjalnie w celu podkreślenia efektów rozwiązań technicznych Alfy Romeo w zakresie dynamiki jazdy samochodem. Oryginalny i zabawny sposób, aby poznać najnowocześniejsze zaawansowane technologie „w terenie”. Nawiązana w 1991 roku współpraca między Safe Driving Center a Alfą Romeo pozwoliła na przygotowanie zawsze aktualnych i dostosowanych do potrzeb uczestników kursów jazdy, z silnym naciskiem na bezpieczeństwo, prewencję i odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z dróg.
Wreszcie, w warsztatach uczestniczyła również firma Car Shoe, założona w 1963 roku, oferująca spersonalizowane buty Alfa Romeo Quadrifoglio, model zainspirowany wzornictwem butów rajdowych. Zaprezentowane w zeszłym roku z okazji premiery Alfy Romeo Stelvio Quadrifoglio, buty Alfa Romeo Quadrifoglio wykonane są ze skóry i tkaniny technicznej i posiadają specjalną podeszwę techniczną zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża i wrażliwość na pedał gazu. Posiadają napis „Alfa Romeo” i historyczną czteroramienną koniczyną Quadrifoglio”, wyraźnie widoczną i rozpoznawalną na bucie.
alfaromeopress.pl